Saddam, men inte mycket mer
USA har fångat Saddam Hussein, men kriget är inte slut än. Det finns många svåra saker som USA måste göra innan de kan åka hem från Irak.
Normbrytande nyheter
USA har fångat Saddam Hussein, men kriget är inte slut än. Det finns många svåra saker som USA måste göra innan de kan åka hem från Irak.
Kanada blir värd för det första formella mötet mellan världens kvinnliga utrikesministrar, uppger kanadensiska tjänstemän.
Den afrikanska kontinenten har stora behov av gröna investeringar som kan minska utsläppen och motverka klimatförändringarnas effekter. Men instabilitet, väpnade konflikter och byråkrati förhindrar investeringarna i många länder.
I måndags lanserades en ny utbildningsreform i Indien. Läroplanen som presenterades av Dalai Lama har som syfte att utbilda eleverna i lycka och glädje.
Analys | Barack Obama har lyckats skapa förbättrade relationer mellan USA och andra länder under de hundra första dagarna på presidentposten – även om det än så länge mest handlar om löften än verkliga förändringar.
Lördagens val i Island gick just åt det håll alla hade förväntat sig efter att den sittande höger
© 2026 Stockholms Fria