Fria Tidningen

Kurder i Irak enade

För första gången någonsin styrs irakiska Kurdistan av en regering som företräder båda de största kurdiska partierna: NDP och PUK.

Nechirvan Barzani från KDP har utnämnts till ny premiärminister i den självstyrande kurdiska enklaven i norra Irak och Omar Fatah från PUK har valts till biträdande premiärminister. De leder ett kabinett som består av 42 ministrar som förra söndagen svors in av det kurdiska parlamentet.

De två kurdiska fraktionerna har tidigare bekämpat varandra. Under en lång period har de styrt var sin region av den del av norra Irak som varit under kurdisk kontroll sedan Gulfkriget 1991.

Det nya, förenade kurdiska ledarskapet planerar att expandera området som de kontrollerar. De vill formellt ta över styret av den oljerika staden Kirkuk, som för närvarande ligger utanför det kurdiska området.

Den nye premiärministern Barzani sa under helgens ceremoni att hans regering kommer att arbeta "med fredliga medel för att återta de rättigheter som har tagits ifrån kurderna". Det var inte ett uttalande som de sunnitiska och shiitiska ledare som deltog vid ceremonin välkomnade.

Kirkuk har även en stor icke-kurdisk befolkning och varken sunnitiska eller shiitiska partier vill acceptera att Kirkuk styrs av kurder.

Men uttalanden från Barzani och den kurdiska ledningen tas i dag på allvar. När den första kurdiska regeringen installerades 1992 kom det bara en handfull gäster. Nu fylldes parlamentet med irakiska och utländska gäster.

– Deras närvaro vid ceremonin är ett erkännande av den kurdiska politiska enheten och av dess makt och status i den kommande irakiska regeringen, säger Fuad Baban, ledamot i det kurdiska parlamentet.

USA:s Irakambassadör Zalmay Khalilzad deltog vid ceremonin och poängterade 'de uppoffringar som de kurdiska peshmerga-soldaterna har gjort för Iraks frihet'.

Men i det kurdiska parlamentet syns få spår av Irak. Allting är kurdiskt – från flaggan till språket.

– Vår enighet och harmoni är katalysatorn för vår nuvarande och framtida framgång, sa Barzani under ceremonin.

– Den nya regeringen består av ministrar ur skilda etniska och religiösa grupper för att tillgodose allas behov, säger en av de nya ministrarna, Haji Mahmoud från Kurdistans socialistparti.

Nu när formaliteterna är över väntar folket med spänning på att se om parlamentet och regeringen klarar att förändra deras liv. Missnöjet med den kurdiska regeringen har ökat. Kvalitén på samhällsservicen är låg och korruptionen omfattande.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Irak hotar med åtal mot USA-soldater

Iraks regering anklagar USA för att ha brutit mot den säkerhetspakt som länderna har ingått och hotar med att åtala de amerikanska soldater som dödade två irakier i en räd i söndags. Samtidigt har en växande våldsvåg drabbat Bagdad inför det utlovade tillbakadragandet av USA-trupper från irakiska städer i slutet av juni.

Fria.Nu

Hoppfullhet inför irakiskt provinsval

Iraks bräckliga demokrati sätts på prov i dag när 14 av landets 18 provinser håller val. Många är optimistiska och tror att valprocessen kan skapa ett lugn.

Fria.Nu

Irakisk fotograf riskerar dödsstraff

Efter 20 månader i fångenskap kommer den fängslade AP-fotografen Bilal Hussein snart ställas inför en irakisk domstol. Om han fälls för samröre med motståndsgrupper riskerar han dödsstraff.

Fria.Nu

USA bombar allt mer i Irak

Samtidigt som USA:s militärledning försöker övertyga hemmaopinionen om att säkerhetsläget i Irak har förbättrats, så ökar antalet civila dödsoffer som orsakats av ockupationsstyrkorna. En anledning är att krigen i Irak och Afghanistan i allt större utsträckning utkämpas från luften. 

Fria.Nu

Bagdad har splittrats i två delar

Separationen av religiösa grupper har gett ett relativt lugn i Bagdad. Men många irakier ser detta som en osäker konsekvens av en politik som går ut på att söndra och härska.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria