Göteborgs Fria

Bättre kommunikation kring dövas behov

En informationskampanj har nyligen dragits igång i Göteborg där döva personers behov ska kommuniceras.

– De dövas behov måste bli bättre kända, säger Petra Nilsson, informatör på Teckenspråksforum i ett pressmeddelande. Teckenspråksforum är avsändare till kampanjen tillsammans med medborgarkontoret för döva och teckenspråkiga i Majorna.

Kampanjen syftar till att informera både döva och hörande om olika saker som hör den döva verkligheten till. Till exempel att svenska faktiskt är en döv persons andra språk, vilket gör samhällsinformations svårbegriplig även om man har bott i Sverige i hela sitt liv.

– Döva kan beställa tolkhjälp från tolkcentralen, men det går inte i alla situationer. Därför är det viktigt att myndighetspersoner förstår vilka behov döva har när de kommer till Försäkringskassan, Arbetsförmedlingen eller Migrationsverket, säger Petra Nilsson.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

”Man har glömt att vi jobbar med liv och död”

Ett tungt sparpaket drabbar Karolinska universitetssjukhuset. 650 miljoner kronor ska sparas. Omkring 800 förlorar sina jobb. ”Man kan inte bolla med patienternas säkerhet för att spara pengar”, säger Anette Karlsson, vårdförbundets ordförande på sjukhuset i Solna.

ESF anmäler DN

Dagens nyheters ledarsida påstod felaktigt att Antifascistisk aktion deltagit i European social forum, ESF, samt att icke-tillståndsgivna sammankomster inte är grundlagsskyddade. DN nekade till att rätta felaktigheterna, och nu anmäls tidningen till pressombudsmannen.

© 2026 Stockholms Fria