Göteborgs Fria

Köpt vatten på flaska bannlyses i Göteborg

De miljömässiga baksidorna med buteljerat vatten har nu nått ända till kommunhuset. Kommunstyrelsen beslöt på onsdagen att tillstyrka en motion om att det inte längre ska vara tillåtet att använda buteljerat vatten annat än för särskilda ändamål. Förbudet gäller bara vatten och alltså inte läsk eller öl.

Förra året köpte Göteborgs stad vatten för 343 000 tusen kronor, och det gäller ändå bara de företag kommunen har ramavtal med – den verkliga siffran är sannolikt betydligt högre.

Huruvida vattenköpen ska förbjudas eller ej tar kommunfullmäktige beslut om vid nästa möte.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

”Man har glömt att vi jobbar med liv och död”

Ett tungt sparpaket drabbar Karolinska universitetssjukhuset. 650 miljoner kronor ska sparas. Omkring 800 förlorar sina jobb. ”Man kan inte bolla med patienternas säkerhet för att spara pengar”, säger Anette Karlsson, vårdförbundets ordförande på sjukhuset i Solna.

ESF anmäler DN

Dagens nyheters ledarsida påstod felaktigt att Antifascistisk aktion deltagit i European social forum, ESF, samt att icke-tillståndsgivna sammankomster inte är grundlagsskyddade. DN nekade till att rätta felaktigheterna, och nu anmäls tidningen till pressombudsmannen.

© 2026 Stockholms Fria