Fria.Nu

Åklagare utreder polisens agerande i Salem

Åklagarmyndigheten har nu inlett en förundersökning om polisens agerande i samband Nätverket mot rasisms motdemonstration mot nazistmarschen i Salem den 6 december 2008.

Hur många poliser som misstänks för brotten tjänstefel och misshandel går inte att säga än, eftersom enskilda poliser ännu inte har identifierats, skriver SvD.se.

Anmälningarna om misshandel handlar om att polisen obefogat utsatt personer på Rönninge station för pepparspray och batongslag och tvingat ned dem på marken. Att personer blivit kvarhållna i flera timmar misstänks vara tjänstefel.

Förutom de fyra anmälningar som kommit in till åklagarmyndigheten direkt har även åklagaren Kay Engfeldt fått överta sex anmälningar från justitieombudsmannen, JO.

Kay Engfeldts uppgift är att pröva om polisens agerande var brottsligt, medan JO:s uppgift är vidare –JO prövar att myndigheter och tjänstemän vid myndigheter följer lagar och andra författningar och även uppfyller sina skyldigheter.

–Den troliga utgången är att JO tar upp det om jag lägger ner det, säger Kay Engfeldt till SvD.se.

Polisvåld är svårt att bevisa, eftersom det anses som försvarligt om det behövs för att genomföra en uppgift.

– Den andra frågan om tjänstefel är mycket intressantare. Om man ger tillstånd till en motdemonstration och sedan i praktiken ställer in den genom att inte låta demonstranterna komma fram, är det juridiskt lite tveksamt. Men om polisen bedömde att man inte hade något annat val är det kanske svårt att hävda att det är brottsligt, säger Kay Engfeldt till SvD.se.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

© 2026 Stockholms Fria