Fria Tidningen

Afrika störst kärnvapenfri region

Afrika, som har några av de mest uranrika områdena i världen, är nu världens största kärnvapenfria region. Men dumpningen av kärnavfall är fortfarande ett stort problem i flera afrikanska länder.

Det internationella atomenergiorganet, IAEA, och Afrikanska unionen, AU, meddelade i mitten på augusti att det afrikanska avtalet för en kärnvapenfri zon trätt i kraft. Det skedde strax efter att Burundi blev det 28:e landet som skrev under avtalet. Algeriet och Burkina Faso var först ut och skrev under avtalet redan 1998.

Genom avtalet är de afrikanska länderna förpliktigade att ha största möjliga säkerhet kring kärnvapenmaterial, anläggningar och utrustning.

Avtalet har kallats Pelindaba-avtalet efter kärnforskningsinstitutet i Pelindaba nära Pretoria i Sydafrika, landets främsta kärnforskningscenter som drivs av Sydafrikas kärnenergibolag. Här tillverkade och lagrade Sydafrika atombomber under 1970-talet.

– Det afrikanska avtalet, är liksom regionala avtal i Latinamerika, Karibien, Sydostasien, Centralasien och Stillahavsregionen, säkerhetsförebyggande och bidrar till vår strävan mot en värld utan kärnvapen, säger IAEA-chefen Mohamed ElBaradei.

Han säger också att IAEA välkomnar att avtalet stöder användning av kärnenergiforskning med fredliga syften och är förvissad om att användning av kärnteknik kommer bidra till den afrikanska kontinentens ekonomiska och sociala utveckling.

Samtidigt med avtalet rapporteras om europeiska och kinesiska multinationella företags exploatering av urangruvor på olika håll i Afrika.

I Afrika finns några av världens mest uranrika gruvor. Många västländer är beroende av uran från Afrika. Frankrike är helt beroende av uran från Niger för att kunna hålla igång landets 58 kärnkraftverk. Ett tiotal andra afrikanska länder är uranproducerande.

Afrika uppges också, tillsammans med Sydostasien, vara en av de regioner i världen som har störst problem med radioaktivt kärnavfall. Särskilt i Somalia rapporteras om dumpning av kärnavfall.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Konflikter bromsar klimatarbetet i Afrika

Den afrikanska kontinenten har stora behov av gröna investeringar som kan minska utsläppen och motverka klimatförändringarnas effekter. Men instabilitet, väpnade konflikter och byråkrati förhindrar investeringarna i många länder. 

Lycka på schemat i Indien

I måndags lanserades en ny utbildningsreform i Indien. Läroplanen som presenterades av Dalai Lama har som syfte att utbilda eleverna i lycka och glädje.

Starkt stöd för Obama efter hundra dagar

Analys | Barack Obama har lyckats skapa förbättrade relationer mellan USA och andra länder under de hundra första dagarna på presidentposten – även om det än så länge mest handlar om löften än verkliga förändringar.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria