Uppsala Fria

Teaterhöst i regi av Tunström

Hösten på Uppsala stadsteater präglas av politik, kollektivt skapande och fantasier. På torsdagen presenterade teaterchefen Linus Tunström, tillsammans med skådespelare och regissörer, den nya repertoaren.

Tio premiärer, varav fem urpremiärer och två sverigepremiärer. Det är vad höstens repertoar på Uppsala stadsteater kan stoltsera med. Tillsammans med skådespelarensemble och regissörer presenterade teaterchefen Linus Tunström på torsdagen spelåret 09/10.

De tre pjäserna som det bjöds smakprov ur är Hantverkarna skriven av danskan Line Knutzon, Drottning Kristina som regisseras av Farnaz Arbabi och Carolina Frändes drömspel om Palme.

Idén till pjäsen om Palme, som går upp på Ettan den 25 september, föddes när regissören Carolina Frände stod och borstade tänderna. Hon tycker att Olof Palme kommit i skuggan av mordet och ville därför lyfta fram personen, gärningen och den idédebatt han givit upphov till.

– Vi arbetar inte med något färdigskrivet manus, utan pjäsen växer fram genom kollektivt arbete på scenen. Arbetet sker utifrån fantasier och föreställningar om Olof Palme. Jag vill att scenkonsten ska tillföra något som till exempel litteraturen inte kan berätta, sade hon.

Farnaz Arbabi, prisbelönt regissör, särskilt hyllad för sin uppdaterade sceniska version av Vilhelm Mobergs Utvandrarna 2006, vågar sig nu på att vrida och vända på bilden av ”den tvekönade, maktgalna, kärlekslängtande, kunskapstörstande” drottning Kristina. Det i en föreställning som blandar teater med dans och musik med premiär på Lilla scenen den 26 september.

Line Knutzon, en av Danmarks största nutida dramatiker, har uruppförande på sin pjäs Hantverkarna den 19 september. Pjäsen är en samtidskomedi som handlar om motgångar i jakten på det perfekta livet. Berättelsen kretsar kring ett par som får sitt hem invaderat av hantverkare som aldrig blir klara och hela tiden kräver mer pengar för åtgärder ingen beställt.

– Det här är en pjäs som kommer gå som en löpeld runt om på landets scener. Men vi är först, konstaterade en påtagligt stolt Linus Tunström.

När han delgav ledorden, utifrån vilka spelåret lagts upp, betonade han teaterns samhälleliga funktion.

– Ett ord vi har med oss på vägen är politik, ett ord som rymmer mycket. Politiken är överallt runt omkring oss hela tiden. Samhället det är vi alla tillsammans och det är det vi gör teater av och teatern är en basvara liksom bröd och mjölk.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Hallå där Ruben Östlund...

...som kommer till Uppsala internationella kortfilmfestival för att berätta om sina filmer. Den 25 oktober visas en del av dem i ett retrospektiv.

Uppsala: en kortfilmsmetropol

För 27:e året i rad arrangeras nu Uppsala internationella kortfilmfestival, med 50 länder representerade i alla genrer. Det växande filmlandet Norge står i fokus och under helgen bjuds det på retrospektiv av filmmakarna Catti Brandelius och Ruben Östlund.

Kavalkad av kort film från hela världen

Uppsalas internationella kortfilmfestival lockar under en oktobervecka varje år filmmakare och filmälskare från hela världen. I årets tappning, den 26:e i ordningen, varvas Kanadas animationshistoria med nordiska dokumentärer och kortkort film under tre minuter. Helgens höjdpunkt blir en retrospektiv över den svenska dokumentärfilmaren Mia Engbergs verk.

Fria.Nu

Hallå där Mia Engberg

...som kommer till Uppsala internationella kortfilmfestival i helgen för att prata om sina filmer som visas i en retrospektiv.

Fria.Nu

Prosalyrik utan pistoler

Författaren Mirja Unge debuterade 1998 med romanen Det var ur munnarna orden kom, för vilken hon tilldelades Katapultpriset. I mars kom hennes kritikerrosade novellsamling Brorsan är mätt som innehåller sexton prosalyriska vardagsbetraktelser.

© 2026 Stockholms Fria