Ane Brun har blivit grön
Den 24 oktober är det internationella klimataktionsdagen och kampanjer för sänkta utsläppsnivåer arrangeras över världen. I Stockholm tar Ane Brun initiativ till en artistkavalkad för klimatet.
Sångaren och låtskrivaren Ane Brun står på en båt och tittar ut över fjorden. I helgen uppträdde hon i sin födelsestad Molde, sedan hann hon med ett par dagars semester innan det var dags att fortsätta Norgeturnén.
När hon återvänder till Stockholm, där hon är bosatt sedan år 2000, är inte huvudsaken att själv stå på scen. Den 24 oktober riktar hon tillsammans med 24 artistkollegor istället ljuset på klimatfrågan, för vilken Ane Brun har ett relativt nyväckt intresse.
– Fram till i juni i år var jag genomsnittsintresserad, kan man säga. Jag var orolig som alla andra, men orkade inte riktigt ta till mig information och till och med undvek en massa kunskap.
När en vän berättade att han skulle åka till tredagarskonferensen Tällberg forum passade hon på att följa med. ”Nu måste jag sätta mig in i det här”, tänkte hon.
– Jag åkte dit med öppet hjärta och fick en käftsmäll. Jag var omtumlad känslomässigt i veckor efteråt. När den första chocken lagt sig blev jag konstruktiv istället och började förändra min livsstil och min verksamhet.
Med utgångspunkt i sitt stora nätverk fick hon idén att arrangera No more lullabies, en galakväll för klimatet med ett artistmaraton av sällan skådat slag. Och nästa lördag smäller det.
– Jag skulle på femveckorsturné och hade inte alls tid egentligen men fick hjälp. Jag ringde min bokare som kontaktade Södra teatern och konstigt nog var det ledigt på kort varsel. Då kändes det som att det var meningen.
Kollegorna ställde också upp utan problem. Nina Ramsby, Promoe, Jaqee, The Tiny, Nina Kinert, Asha Ali, Benny Andersson, Kristoffer Åström, Nicolai Dunger, Pelle Ossler och Louise Hoffsten, för att nämna några.
– Jag valde dem utifrån vad jag tycker om, men jag ville också ha en spridning i stil och publik. Idén är ju att nå ut till många.
Under galan ska artisterna avlösa varandra på löpande band och sammanlagt uppträder de i 350 minuter. Vilket ska leda tankarna till den nivå av koldioxid i atmosfären, 350 ppm (parts per million), som ledande klimatologer ser som en säker övre gräns. I dag ligger värdet på 390 ppm.
På vilket sätt kan en gala hjälpa oss att förändra så ogripbara skeenden som klimatförändringar?
– Det är inte galan i sig, utan det här är ett steg, säger Ane Brun. Huvudmålet är att skapa uppmärksamhet kring frågan. Tanken är också att vi ska utveckla projektet. Jag vill försöka hitta nya sätt att prata om klimatförändringar, skapa en dialog som utgår från människors vardag. Med hjälp av konst, musik och film kan vi få samtal på en annan nivå, så att frågan går in i folks hjärtan. Historien visar att om människan kommer in i en stor kris så sätter vi igång – men först måste vi fatta att det är en kris. Vi vet det intellektuellt, men har inte tagit in det.
Artisters påverkan på miljön, inte minst med flygresor över världen, har i alla fall börjat uppmärksammas mycket mer än förr. Bokningsbolaget Luger har i dagarna lanserat konceptet ”Green touring” vilket innebär att artister och arrangörer på olika sätt ska hålla nere sin negativa miljöpåverkan. Moneybrothers pågående turné sker exempelvis helt utan flygresor. Bil- och bussresor ersätter och ska klimatkompenseras.
Ane Brun menar att det inte behöver vara besvärligt att vara klimatsmart, bara man planerar.
– Jag har flugit jättemycket de senaste åren! Jag har inte vetat att det påverkar så mycket. Nu flyger jag bara om det verkligen behövs. Det är så kort tid sedan jag ändrade livsstil, men om jag planerar in en extra dag så kan jag lika bra ta tåget. Det handlar om att börja tänka om.
• No more lullabies på Södra teatern är en av tusentals klimataktioner som utförs världen över den 24 oktober. Läs mer på www.350.org.
• De flesta artister som uppträder på Södran kommer från Stockholm, övriga klimatkompenserar om nödvändigt. Tällberg foundation är medarrangör.
• Ane Brun skivdebuterade 2003 med Spending time with Morgan. Hon driver det egna skivbolaget DetErMine och släppte i förra månaden liveskivan Live at Stockholm concert hall.