Fria Tidningen

50-talet har hunnit ikapp oss

Ibland går fjädern sönder och visaren hoppar ett halvt sekel bakåt.

I ett fotografi från 1955 står fyra tjänstemän på rad och övar prickskytte inne på Riksbankens kontor. På den tiden hade tjänstemännen pistoler i sina skrivbordslådor för att kunna försvara banken och dess tillgångar vid ett eventuellt kuppförsök.

När jag först såg Lennart Nilssons reportage för ett par år sedan kunde jag knappt tro att det var sant. Intill de koncentrerade kostymerna sitter en kvinna och arbetar. Hon ser ut som om det som händer alldeles bakom henne är den naturligaste sak i världen.

Nu för tiden är det våra riksdagsledamöter som får öva på att skjuta – i riksdagshuset. Varje år erbjuder Jägareförbundet dem en kurs för jägarexamen. Övningarna kan ha bidragit till beslutet att tillåta vargjakt, menar Naturskyddsföreningen.

I det lilla har världen ändå förändrats. Riksdagsskyttarna håller sig åtminstone i källaren.

Lennart Nilssons bilder från Riksbankens sedelpappersbruk och sedeltryckeriet kan just nu ses på Tumba Bruksmuseum, söder om Stockholm.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Proggen befriade teatern

Fria Proteatern demokratiserade teatern, fick arbetarna till de fina salongerna och åskådliggjorde konflikten mellan arbete och kapital, skriver Kristian Borg.

Podden som skapar ett vi

Från en källare på krogen Paradiso vid Mariatorget gör Mahan Mova, Arjan Shoeybi och Victor De Almeida podden Ni e med oss, om urban kultur och framgång.

© 2026 Stockholms Fria