Fria Tidningen

Säkerhetsbolag siktar in sig på Haiti

Kritiker uttrycker en oro över att privata säkerhetsbolag kan vara på väg att förbereda en ”chockdoktrin” för det katastrofdrabbade Haiti.

Nästa månad kommer säkerhetsbolagens branschorganisation, International Peace Operations Association, IPOA, att organisera ett ”toppmöte om Haiti”. Enligt IPOA kommer mötet, som ska hållas i Miami, Florida, att locka ”ledande ämbetsmän” som ska hålla ”privata konsultationer med deltagande entreprenörer och investerare”.

IPOA, som av journalisten och författaren Jeremy Scahill blivit kallat ”legosoldaternas handelsförbund” var snabba med att på sin hemsida lägga ut en sida till stöd för Haiti efter att landet hade drabbats av det fruktansvärda jordskalvet den 12 januari.

Enligt branschorganisationens chef Doug Brooks blev man tidigt kontaktade av journalister som var i behov av säkerhetspersonal i samband med att de besökte Haiti.

Säkerhetsföretaget Hart Security, som är medlem av IPOA, meddelar på sin hemsida att man för närvarande har personal i Haiti som arbetar för konsulter, klienter inom media och sjukvård. Även flera andra företag som är medlemmar i IPOA har antingen redan fått kontrakt på arbeten i Haiti eller är med i budgivningen om arbetskontrakt.

Det privata militära säkerhetsbolaget Raidon Tactics har skickat minst 30 före detta amerikanska elitsoldater till Haiti, där de arbetar som säkerhetsvakter för biståndskonvojer och nyhetsbyråer. Detta enligt en anställd vid företaget som IPS talat med.

Strax efter katastrofen på Haiti genomförde IPOA tillsammans med det brittiska företaget Global Investment Summits, GIS, ett möte i Istanbul där temat var återuppbyggnaden av Afghanistan. Det var i samband med detta möte som man enligt Doug Brooks kläckte idén om att anordna ett särskilt möte om Haiti.

Enligt Kevin Lumb, vd för GIS, kommer man i samband med mötet om Haiti att sammanföra ministrar och deras rådgivare med entreprenörer. Lumb påpekar att GIS är ett företag som specialiserat sig på att föra samman myndighetsföreträdare och privata säkerhetsbolag.

Lumb säger att ”de stora spelarna” kommer att medverka vid mötet, men vill inte avslöja alla deltagare. Ett av de företag som Lumb dock nämner är DACC Associates, ett företag som är specialiserat på att bidra med ”rådgivning” i säkerhetsfrågor, och som bland annat arbetar med detta för Afghanistans och Pakistans regeringar.

DACC:s ordförande Douglas Melvin säger att de flesta som kommer att delta vid mötet om Haiti gör det främst på grund av att man känner ett engagemang och inte för att man är intresserad av att utnyttja det svåra läget. Men han medger samtidigt att denna typ av möten också utgör en stor möjlighet till intäkter.

Naomi Klein, författare till boken Chockdoktrinen – katastrofkapitalismens genombrott, oroar sig nu för att den tes hon förde fram i den boken återigen kommer att prövas i Haiti.

– Haiti behöver inte en hårt mallad typ av återuppbyggnad som utformats av samma gäng som skapade en sådan röra i Irak, Afghanistan och New Orleans – och de människor som bär ansvaret för decimeringen av Haitis egen ekonomi under beteckningen bistånd, säger Naomi Klein.

Professor Nandini Gunewardena är verksam vid University of California och redaktör för boken Capitalizing on Catastrophe: Neoliberal Strategies in Disaster Reconstruction. Hon säger att biståndsinsatserna inte bör privatiseras.

– Traditionellt hamnar företagen i en position där de vinner fördelar på befolkningarnas bekostnad. Vi kan inte låta detta ske på Haiti, säger hon.

Nandini Gunewardena fördömer det hon kallar den ”nyliberala politikens standardlösning”.

– Om privata företag ska bidra till återuppbyggnaden av Haiti så måste de hållas ansvariga, inte enligt deras egna riktlinjer, utan enligt folkets.

Haitis tidigare försvarsminister Patrick Elie, som tjänade under president Jean Bertrand Aristides första ämbetsperiod, är också oroad för att återuppbyggnaden av landet ska privatiseras.

– Detta eftersom dessa företag inte har några förpliktelser, du kan inte anmäla dem till FN eller till Haag, de agerar i en sorts juridiskt tomrum. På grund av detta är de desto farligare.

Efter jordbävningen har Patrick Elie arbetat som rådgivare åt Haitis nuvarande president Réne Préval. Han oroar sig över de privata säkerhetsföretagen intresse för landet.

– Dessa typer är som gamar som kommer för att ta för sig efter katastrofen. Antagligen kommer dessa företag att roffa åt sig pengar som skulle gå till den haitiska ekonomin, och jag är säker på att det inte bara handlar om dessa legoknektsföretag, utan även andra firmor som Halliburton och andra som alltid kommer hack i häl efter trupperna.

IPOA:s chef Doug Brooks säger att både exil-haitier och företrädare från landets ambassad kommer att ”spela en viktig roll” i det kommande mötet om landet.

Men Patrick Elie påpekar att mötet kommer att hållas utan insyn från allmänheten, och han menar att om höga företrädare för landet verkligen kommer att medverka så kan det bara ha på två orsaker – okunskap eller delaktighet.

Privata säkerhetsbolag är redan verksamma i Haiti, förutom de fler än 20 000 soldater från USA, Kanada och FN som finns på plats. Elie säger att han sett soldater från privata bolag som burit automatvapen i samband med att de arbetat för icke-statliga organisationer. Han oroar sig över att USA kommer att dra tillbaka sina trupper och överlåta landet till privata säkerhetsbolag.

– Det skulle öppna dörren för all möjliga former av övergrepp. Låt oss vara ärliga – den haitiska staten är för svag för att kunna hantera ett sådant hot, om det skulle bli verklighet.

Elie menar att det finns goda skäl för dessa farhågor.

– Vi har sett det ske så många gånger tidigare – om en katastrof inträffar så finns det många gamar som vill profitera på den. Detta oavsett om det är en mänskligt förorsakad katastrof som den i Irak, eller en naturkatastrof som den på Haiti.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Konflikter bromsar klimatarbetet i Afrika

Den afrikanska kontinenten har stora behov av gröna investeringar som kan minska utsläppen och motverka klimatförändringarnas effekter. Men instabilitet, väpnade konflikter och byråkrati förhindrar investeringarna i många länder. 

Lycka på schemat i Indien

I måndags lanserades en ny utbildningsreform i Indien. Läroplanen som presenterades av Dalai Lama har som syfte att utbilda eleverna i lycka och glädje.

Starkt stöd för Obama efter hundra dagar

Analys | Barack Obama har lyckats skapa förbättrade relationer mellan USA och andra länder under de hundra första dagarna på presidentposten – även om det än så länge mest handlar om löften än verkliga förändringar.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria