Stockholms Fria

Queer och anarki är de vackraste orden

Christoph Emanuelle och Elin Emil är två mycket drivna aktivister som i olika sammanhang gjort begreppet queerfeminism lättare att förstå och enklare att bli en del av. 2009 gav de ut boken Vi är Misfits! Nu fortsätter de att skapa utrymmen för queera uttryck.

– Ordet queer är väldigt akademiskt och svårförståeligt. Vi ville skriva en bok som vänder sig till dem som inte studerat på universitetet, säger Elin.

Christoph nickar instämmande och fortsätter.

– Vi ville att boken skulle bli som en hetsig punkskiva som sparkar igång folk.

I fem månader reste Elin och Christoph runt i New York, Vancouver, Austin och San Francisco och intervjuade människor. Resultatet blev Vi är Misfits! – Queerfeministisk aktivism och anarkistiska visioner som kom ut på Normal förlag 2009.

Människorna i boken är en brokig skara. Kate jobbar med frågor som rör funktionsnedsättning, Dean ger genom Sylvia Rivera Law Project juridisk hjälp till icke-vita transpersoner, illustratören Christy Road och författaren och redaktören Gina hjälper unga HBTQ-personer att skriva om sina erfarenheter. Den gemensamma nämnaren är deras queerfeministiska agenda.

– I USA blev vi varse hur många olika slags åsikter och perspektiv som ryms inom queerfeminismen. Speciellt mötet med Staceyann var laddat, säger Elin.

Det var första gången de mötte motstånd. För både Staceyann, som är performance- och spoken wordartist och Elin är sexarbete ett känsligt ämne. Staceyann som helt är motståndare till all form av sexarbete och Elin som vill nyansera debatten och motarbeta stigmatisering. Intervjun höll på att inte alls komma med i boken. Men i efterhand förstod de att det är olikheterna som ger styrka åt denna mångfacetterade rörelse.

”Queer är kanske det vackraste jag vet. Anarki också. De två orden representerar hopp om något annat”.

Så står det citerat på en sida mellan två intervjuer. Ett reflekterande kapitel som handlar om alla små saker som händer här och nu och samtidigt tillsammans kan kallas revolution.

– Det är det som leder till förändring, säger Elin och utvecklar sitt resonemang.

– En kombination av att skriva tråkiga motioner och samtidigt bedriva en utopisk och visionär politik. Att se revolution i de små vardagliga handlingarna. Jag skulle inte klara mig annars, säger hon och går för att öppna fönstret.

Vad är aktivism för er?

– När vi skrev boken definierade vi aktivism för att lättare inbegripa dem vi ville intervjua i USA. Vi sammanfattade det som en person som vill förändra något utan ekonomisk vinning och som lägger hela eller delar av sin tid på det, säger Elin och Christoph nästan i mun på varandra.

– Och med de queera verktygen synliggöra maktordningar som utgår från könsbestämning.

Christoph menar att det är så djupt personligt hur vi definierar könstillhörighet. Att vi inte behöver vara det som alla säger att vi är.

– Jag ska få vara hur många kön jag vill och hur många sexualiteter jag önskar. Men det är klart att det är jobbigt att hela tiden befinna sig i opposition mot andra. Därför är det inte alltid jag vägrar att bli kallad man, tillägger Christoph.

Nu när bokprojektet är klart arbetar Elin för att driva och utveckla klubben Högkvarteret.

– Jag jobbar nästan dygnet runt, säger Elin.

Högkvarteret är en queerfeministisk mötesplats på söder i Stockholm som funnits i ett halvår och som inhyser bar, scen, och galleri.

– Vi försöker skapa ett fritt och tryggt rum för queer- och feministisk scenkonst av olika slag. En trygg plats i en stad som inte har så många sådana, understryker hon.

Christoph har också ett hel del för sig förutom att han driver klubben Queers, Beers and Rears under Högkvarterets tak och även ibland jobbar bakom baren.

– Jag och några vänner har startat Ovetenskapsakademin, en queerfeministisk och anarkistisk förening som bland annat driver ett galleri för oetablerade konstnärer. I vår och sommar kommer jag att jobba med olika konstpolitiska projekt på Riksteatern och fila på nästa bok.

Högkvarteret ligger på Närkesgatan 8 och är öppet fem dagar i veckan. Boken Vi är Misfits! går att beställa via Normal förlags hemsida.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Pantertanten i Bagarmossen

Gun Nordstrand är en bildväverska boende i Bagarmossen som har varit politiskt aktiv i Grupp 8, Kvinnor för fred och Folkkampanjen mot kärnkraft och kärnvapen. Hon har skrivit flera insändare Stockholms Fria och förra året kom en bok ut med hennes samlade vävar och texter.

© 2025 Stockholms Fria