Stockholms Fria

SAC:s Blockaden mot Berns fortsätter

Sedan årsskiftet har SAC utfört 21 blockader mot Berns salonger. Förra helgen deltog över 100 personer i blockaden, men Berns har ännu inte velat förhandla om de som fick sparken pågrund av sitt fackmedlemskap.

I flera månader har Storstockholms hotell- och restaurangsyndikat, inom SAC, varit i konflikt med Berns salonger.

Det handlar om sju städare som var anställda genom ett bemanningsföretag, som tidigare har kämpat för vita löner, rätt till föräldraledighet och anställningskontrakt.

När bemanningsföretaget hävdade att de hade arbetsbrist valde Berns att bara erbjuda arbete till dem som gick ur facket. Efter det har SAC satt Berns i blockad. Och, enligt Ruben Tastas Duque, har de ännu inte visat någon vilja att förhandla.

– De har inte alls varit intresserade av att förhandla utan skjuter över ansvaret på bemanningsföretaget. Men det är ingen fara, vi kan vänta och vi ger inte upp, säger han.

SAC utfört totalt 21 blockader mot Berns sedan årsskiftet. I helgen fortsätter blockaderna och nästa månad planerar de att sätta det engelska fastighetsföretaget London & Regional, som äger Berns, i blockad.

Nu har konflikterna också flyttat ut påinternet. Berns har startat en facebook-grupp som heter ”Rädda Berns från utpressning av Syndikalisterna”. Gruppen har cirka 500 medlemmar. Men Ruben Tastas Duque är skeptisk.

– Den har inte mer medlemmar än den grupp som går emot Berns och mer än hälften av de medlemmarna som är med i Berns grupp är också med i vår sidas grupp, säger han.

Enligt Berns har de inte gjort någonting fel eftersom de menar att de sju arbetarna aldrig har varit anställda där.

De skriver ocksåatt aktionerna de senaste veckorna har övergått till våldsamheter där polisen har fått gripa in och skydda Berns gäster. Och några förhandlingar blir det inte, enligt dem. ”Berns restauranger och hotell håller öppet som vanligt. Vi har ett nära samarbete med polisen för att se till att våra gäster kan besöka Berns i lugn och ro.”, skriver de.

SAC fortsätter blockaden mot Berns samtidigt som de har startat en kampanj mot bemanningsföretag.

– Det här är problemen som uppstår då företag använder sig av bemanningsföretag. Att man som arbetsköpare har rätt att kringgå LAS kan vi inte acceptera, säger Rubens Tastas Duque.b

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Hon blev hånad på asylboendet

Sirwan sökte asyl i Sverige men blev illa bemött av andra asylsökande. Nu hoppas hon på ett särskilt hbtq-boende för flyktingar.

© 2026 Stockholms Fria