Fria Tidningen

I love polisen 2010

KOMMENTAR Monarkin ger knarket fritt spelrum. Så hade vi kunnat spetsa till verkligheten om detta var valfri kvällstidning. Vi nöjer oss med att konstatera att det stundande prinsessbröllopet i sommar kan skapa vissa problem på gatan.

Närpolisen på Södermalm i Stockholm uppskattar att så mycket som halva arbetstiden kan gå åt till att bevaka bröllopet och festivalen Love Stockholm 2010. Ordinarie arbetsuppgifter som fotpatrullering och narkotikaspaning prioriteras bort, säger Rita Zwierz Hedlund på Katarina närpolisstation till tidningen Södermalmsnytt.

Det är ett svårt val, men måste jag välja mellan monarkin och polisen får prinsessan stryka på foten. Kärleken håller inte som ursäkt för störande av allmän ordning.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Proggen befriade teatern

Fria Proteatern demokratiserade teatern, fick arbetarna till de fina salongerna och åskådliggjorde konflikten mellan arbete och kapital, skriver Kristian Borg.

Podden som skapar ett vi

Från en källare på krogen Paradiso vid Mariatorget gör Mahan Mova, Arjan Shoeybi och Victor De Almeida podden Ni e med oss, om urban kultur och framgång.

© 2026 Stockholms Fria