Fria Tidningen

Civila dödsoffer mörkas

Hundratals afghanska civila har dödats i incidenter som nästan alltid tystas ned av USA:s militär. Det visar några av de tusentals dokument som offentliggjorts av Wikileaks.

Över 90000 rapporter från slagfältet har gjorts tillgängliga för The Guardian, New York Times, och Der Spiegel, i vad som troligen är historiens största läcka av hemligstämplade militära rapporter.

Dokumenten avslöjar bland annat hur en hemlig specialstyrka jagar upp och dödar misstänkta Talibanledare på marken, samtidigt som antalet attacker med obemannade flygplan ökar kraftigt. USA:s militär har också kraftigt underdrivit rebellernas militära framgångar de senaste åren.

Dokumenten bekräftar också att USA:s militär rutinmässigt tystar ned incidenter där civila dödats av den utländska koalitionens soldater. 144 sådana incidenter finns rapporterade bland de läckta dokumenten, varav många aldrig rappoterats i media eller förnekats eller förvrängts av militära befälhavare.

– Dessa dokument avslöjar ett vanligt beteende av USA:s och NATO:s styrkor: döljandet av civila dödsoffer, säger Rachel Reid som utreder incidenter där civila dödats för Human Rights Watch till The Guardian.

– Trots ett otal taktiska direktiv om att utredningar ska genomföras när civila dödas, finns det incidenter som jag undersökt de senaste månaderna där detta fortfarande inte har hänt, säger hon.

De rapporterade incidenterna rör sig om allt från massakrer i samband med flygbombningar till dödsskjutningar av enstaka civila vid vägspärrar. Vid somliga av dessa incidenter har en ersättning på motsvarande 18 000 kronor betalats ut till offrens familjer, men soldaterna uppges nästan alltid ha agerat enligt regelboken.

Många av de civila dödsoffren har orsakats av en hemlig specialstyrka, Task Force 373, som söker upp och dödar utpekade Talibanledare. I en nattlig räd den 11 juni 2007 dödade styrkan av misstag 11 afghanska poliser, i en annan attack samma månad dödades sju barn. I båda fallen gav militären en version av händelserna som inte stämmer med dess egna interna rapporter.

 

 

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Irak hotar med åtal mot USA-soldater

Iraks regering anklagar USA för att ha brutit mot den säkerhetspakt som länderna har ingått och hotar med att åtala de amerikanska soldater som dödade två irakier i en räd i söndags. Samtidigt har en växande våldsvåg drabbat Bagdad inför det utlovade tillbakadragandet av USA-trupper från irakiska städer i slutet av juni.

Fria.Nu

Belägrat Nato firar 60

Tiotusentals väntas protestera mot Natos ”krigspolitik” när alliansens medlemsländer samlas i Baden Baden och Strasbourg i helgen. Den massiva säkerhetsinsatsen kring mötet väcker kritik, med anklagelser om skrämseltaktik och inskränkningar av demonstrationsfriheten.

Fria.Nu

FN-ekonomer uppmanar till att ge fattiga länder större inflytande

Fattiga länder riskerar att drabbas extra hårt när den globala ekonomin störtdyker och miljontals arbetare förlorar sin försörjning världen över. Därför bör de också ges större inflytande över hur svaret på krisen ska se ut, menar en internationell panel av ekonomer utsedd av FN.

Fria.Nu

Politiska motiv bakom givarkonferens för Gaza

Endast en liten del av det bistånd som utlovades under veckans givarkonferens för Gaza kommer att gå till återuppbyggnad efter de israeliska bombningarna. Samtidigt varnar människorättsgrupper för att Israels blockad innebär att pengarna har liten chans att göra någon nytta.

Fria.Nu

Världsbanksprojekt vid Nilen förödande för småbönder

Ett bevattningsprojekt som hotar försörjningen för tusentals egyptiska småbönder har lett till förnyad kritik mot Världsbankens roll i Mellanöstern och Nordafrika. På senare år har bankens utlåning till regionen ökat kraftigt – och med varje lån följer krav på kontroversiella ekonomiska reformer.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria