Skånes Fria

Zouk – vilken dans!

Sanna Nilsson var i Brasilien för att träna capoeira. Men en skylt invid vägkanten ville annorlunda. Det blev zouk istället, varje natt i två månader. Nu har hon tagit dansen till Malmö.

Sugen på att prova något nytt? Ta del av en annan kultur, uppleva nya sinnesstämningar, skaka loss, slappna av, kanske till och med känna lite glädjepirr i magen? Då ska du testa en ny dans.

I Malmö är utbudet stort: här kan du ”resa” från Afrika till Mellanöstern utan att behöva packa annat än bekväma kläder och skor. Till de senaste tillskotten i dansfloran hör zouk. En sensuell pardans som bäst beskrivs som utlevande och intensiv efter ett besök i dansstudion på Kristianstadsgatan.

Sanna Nilsson, som är sjukhustekniker till vardags, startade upp dansklasserna för ett halvår sedan tillsammans med Jeanette Thuresson.

– Jag hade velat starta länge men behövde folk, jag var på salsaställen och headhuntade folk. Vi behövde killar, men när de försvann tänkte jag nu jäklar gör jag det, jag kan själv föra!

Så blev det också, Jeanette hakade på och efter ett halvårs intensiv träning tillsammans, förverkligades planerna på att hålla egna lektioner.

Ivan Rodriguez var en av de första eleverna. Han har dansat salsa i många år och efter att hans sambo observerat Jeanette och Sanna på ett dansställe, blev de nyfikna och googlade på zouk.

– Det ser häftigt ut och är annorlunda än allt annat. Som Sanna säger, det är fula rörelser som görs om till något snyggt. Det är närheten som lockar och glädjen. Mycket sensualitiet, säger han.

Sanna upptäckte zouk när hon var i Brasilien 2006 för att träna capoeira. Hon satt med en tjejkompis på en buss och när de passerade en skylt som förkunnade zouk, bad de chauffören att stanna.

– Min kompis anade vad zouk var. Det visade sig att klassen precis skulle börja så vi provade och sedan var jag fast. Jag slutade capoeira direkt och dansade varje natt i två månader, berättar Sanna.

Hon älskar musiken, den exalterade rytmen som känns så naturlig för kroppen, takten som försätter henne i ett tranceliknande tillstånd.

– Då känns det som att man är i nuet och bara finns till. Det är väl det man vill uppnå i livet, att vara i nuet?

Men dansen är närgången, hur går det ihop med vanligtvis reserverade svenskar? Sanna erkänner att hon första gången tänkte ”hjälp, får jag göra så här?”. Men den känslan ersattes snart med ett triumferande ”ja det får jag!”.

På lektionerna jobbar tjejerna mycket på att avdramatisera sensualiteten, tills den infinner sig på ett naturligt sätt.

– Vi är två tjejer som dansar tillsammans till att börja med och så busar vi mycket på lektionerna. I början kanske man kramas istället för att öva på steg. Det ska kännas ok att ta på varandra. Dansen kan se sexuell ut men den går aldrig över gränsen. Det handlar mycket om respekt, både för sig själv och partnern, säger Sanna.

Dans kan vara skrämmande, som något för de redan invigda. Därför väljer Sanna och Jeanette att inte lägga fokus vid exakta steg och koordination till en början.

– Det är bara att blunda och följa rytmen, helt plötsligt är man avslappnad och då kommer stegen mycket lättare. Det finns en dansare i oss alla, säger Sanna.

Men zouk ska inte stanna vid träningspass, en gång i månaden arrangerar duon danskvällar och de drömmer om att fler klubbar ska upptäcka zouk.

– Min dröm är att jag inte ska behöva åka till Brasilien för att dansa zouk på en klubb och att fler ska upptäcka och gilla dansen, säger Sanna.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

© 2026 Stockholms Fria