Fria Tidningen

Masstrejk mot brittisk pensionsreform

Fler än 2,7 miljoner brittiska offentliganställda väntas gå ut i strejk i dag i protest mot regerings pensionsreform. Såväl sjukhus och skolor som lokala myndigheter kommer att påverkas, enligt den fackliga federationen TUC, och regeringen har bett militären om hjälp för att handskas med passkontroller vid landets gränser. Striden gäller ett förslag som innebär att många offentliganställda kommer att få sina pensionsavgifter höjd med upp till 50 procent. Fackföreningarna beskriver åtgärden som en straffskatt på offentliganställda, eftersom en stor del av de extra avgifterna ska gå till att minska statens budgetunderskott snarare än till att täcka kostnader för framtida pensioner.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Konflikter bromsar klimatarbetet i Afrika

Den afrikanska kontinenten har stora behov av gröna investeringar som kan minska utsläppen och motverka klimatförändringarnas effekter. Men instabilitet, väpnade konflikter och byråkrati förhindrar investeringarna i många länder. 

Lycka på schemat i Indien

I måndags lanserades en ny utbildningsreform i Indien. Läroplanen som presenterades av Dalai Lama har som syfte att utbilda eleverna i lycka och glädje.

Starkt stöd för Obama efter hundra dagar

Analys | Barack Obama har lyckats skapa förbättrade relationer mellan USA och andra länder under de hundra första dagarna på presidentposten – även om det än så länge mest handlar om löften än verkliga förändringar.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria