Fria Tidningen

Pojklagstränare kör sexistiskt taktiksnack

”I sängen kan du riva sönder hennes kläder och smiska henne på rumpan, ju mer energi desto bättre.” Nej, det är inte instruktioner för en våldtäkt, utan en skriftligt nedtecknad skildring av hur ett innebandylag med 14-åriga pojkar inom FBC Engelholm ska spela så bra som möjligt.

Att instruktionerna använts vid taktiksnack med pojkarna bekräftar en av de ansvariga tränarna för nättidningen Feministiskt perspektiv.

– När du lägger fram det så här, så kan jag förstå att det låter osmakligt, säger han till tidningen.

Instruktionerna har namnet ”Snygga brudar i försvaret” och består av fiktiva tjejer som får stå som symbol för hur motståndarlaget bäst ska besegras. Den aktuella tränaren är avstängd tills vidare och klubben har inlett en intern utredning kring det som hänt. ”Vi kommer att genomföra utbildningar och kvalitetssäkringar av våra ledare för att liknande situationer aldrig ska kunna uppstå igen”, skriver klubben på sin hemsida.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Kortare arbetstid en lösning för vår tid

Förra veckan kom det en rapport om att konsumenterna i Sverige lägger mer pengar på teve- och dataspel än på musik. Detta beror inte bara på att försäljningen av musik minskar utan minst lika mycket på att många gillar att spela dataspel

Fria.Nu

Småkillar ska bli vuxna män

Jag har inget principiellt emot sponsring och reklam. Tvärtom. Annonsörerna är en förutsättning för att det ska gå att bedriva idrott på elitnivå. På samma sätt som annonsörer är en förutsättning för att landets dagspress ska kunna hålla hjulen rullande.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria