Göteborgs Fria

Vinster i välfärden högaktuell fråga i Göteborg

Lagen om valfrihetsystem, som innebär att kommunal verksamhet läggs ut på privata aktörer, väcker politisk debatt. De rödgröna i Göteborg vill endast att icke vinstdrivande företag ska få medverka, något som en ny kommunal utredning inte ser lagstöd för. Men det finns andra kommuner som utmanar lagen.

– Vi kan i nuläget inte se att det finns lagstöd för att ställa sådana krav, varken med LOV eller någon annan form av upphandling, säger Gunnel Mårtensson, planeringsledare för äldrefrågor på Stadsledningskontoret, som har lett arbetet med en utredning om vad det skulle innebära för Göteborg att införa lagen om valfrihetssystem, LOV.

I dag, onsdag, får kommunstyrelsen kortfattad information om utredningen, som som presenteras i sin helhet senast senast den 6 februari.

Oppositionen i Göteborgs kommunstyrelse har tidigare meddelat att de vill införa LOV, medan den rödgröna majoriteten vill se en ny variant av LOV, där konkurrens införs men där endast icke vinstdrivande företag får medverka. Man ansökte därför om statliga medel för att utreda om det går att ställa sådana krav. Utredningen kommer nu fram till att det inte är lagenligt.

– Men det är ett område som är intressant. Det pågår ett flertal statliga utredningar som berör de här frågorna, så det kan bli förändring. Sedan kan Göteborg naturligtvis prova och om någon skulle ifrågasätta systemet så blir det prövat juridiskt, säger Gunnel Mårtensson.

Det finns andra kommuner som redan har gått i bräschen och provat att införa liknande krav.

– Ingen kommun har gått hela vägen, men det finns kommuner som tagit något steg och skrivit in krav vad det gäller vinst. Det är inte prövats juridiskt ännu. Umeå och Kalmar är två sådana kommuner. Kalmar har antagit ett politiskt dokument, men inte gjort sin upphandling än, säger Gunnel Mårtensson.

Kommunledningarna i Kalmar och Nybro har infört följande formulering i sin uppförandekod för hållbar upphandling: ”Våra leverantörer får ej ha någon koppling till företag baserade i så kallade skatteparadis.”

I Umeå har man infört LOV inom hemtjänsten och gjort en lösning där företagen kan redovisa sina vinster.

— Vi vill att det ska vara möjligt för brukare att se vilka företag som gör vinst och vad den används till, säger Annika Herrström (V), andra vice ordförande i socialnämnden i Umeå, i ett pressmeddelande.

Stadsledningskontoret i Göteborg kommer inte att lämna något förslag huruvida LOV bör införas eller inte.

– Man vill hantera det i de politiska sammanhangen eftersom det är en av de partiskiljande frågorna, säger Gunnel Mårtensson. Det vi ser i utredningen är att det är mycket mer komplicerat att införa LOV i verksamheter som är beroende av lokaler eller stora kapitalinsatser. I hemtjänsten kan man byta utförare nästan från dag till dag, det kan man inte på äldreboenden.

De argument som förs fram för systemet handlar om den enskildas valfrihet och möjlighet att välja utförarorganisation.

– Det handlar också om näringslivet, om etableringsmöjligheter för företag. De som är emot LOV anger oftast att man inte vill att företag ska kunna göra obefogade vinster på skattemedel. Ett annat skäl, som inte framförts så mycket, är att det kan bli väldigt många leverantörer. I Stockholm finns 140 leverantörer, och de kräver administration och tillsyn, säger Gunnel Mårtensson.

Fakta: 

Så funkar LOV

LOV, lagen om valfrihetssystem, innebär att privata företag konkurrerar med kommunen om kommunala verksamheter, som exempelvis äldreomsorg, missbruksvård och särskilda boenden. Varje kommun och landsting får i dagsläget själva välja om de vll införa LOV, förutom inom primärvården där det råder obligatoriskt vårdval sedan 2010. Men regeringen har meddelat att lagen kan bli obligatorisk inom de närmaste åren om inte alla kommuner inför systemet.

Läs även

De rödgröna ber inte om LOV (13/12-11)

Så säger partierna om LOV och utmaningsrätt (13/12-11)

Analys: Med utförsäljning på agendan (14/11-11)

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

”Det kan handla om liv och död”

Kommunal stödjer förslaget att hemtjänstpersonal borde vara skyldig att anmäla våld mot äldre i nära relationer. Roks däremot varnar för att en lagstiftning kan innebära livsfara för många kvinnor ifall vårdpersonalen saknar tillräcklig utbildning och kunskap i frågan.

Planka.nu i aktion mot reklamen

I dag, lördag, samlar sig Planka.nu till en konstaktion mot reklamen i tunnelbanan. Tanken är att byta ut så mycket reklam som möjligt mot egna verk. SL svarar att de inte förstår kritiken.

Förundersökningen läggs ner

Avknoppningshärvan i Enskede-Årsta-Vantörs stadsdelsnämnd verkar ha fått ett slut. Förundersökningen om grov trolöshet mot huvudman läggs ner.

Ny husockupation i Gamlestan

Det har gått en våg av husockupationer den senaste tiden. I dag ockuperades ytterligare ett hus i Gamlestan i Göteborg, som en politisk aktion för att belysa bostadsbristen och som en konkret handling för att skapa fler bostäder.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria