Snabba klipp på kommunala skolor
Skolverket vet inte hur de ska hantera de många ansökningarna från företag som vill omvandla väl fungerande kommunala skolor till privata. Förra året hade de en ansökan att behandla, i år har de redan fått in 55. Sedan den kontroversiella försäljningen av Tibble gymnasium i Täby befaras en ny lönsam köp- och säljmarknad för skolverksamhet växa fram.
I förra veckans Uppdrag granskning kunde man se hur Täby kommunstyrelses ordförande, Leif Gripestam (m), stammande visade upp en post it-lapp med en irrelevant lagparagraf. Det som föranledde reportaget är den moderatledda kommunens kontroversiella försäljning av Tibble gymnasium till två personer, rektorn Maj Dellström och läraren Hans Byström. Ärendet anmäldes till länsrätten från flera håll i våras, bland annat av Leif Gripestams allianskollega Mats Hasselgren (fp) och är under rättslig prövning.
Nu har flera punkter tillkommit som länsrätten har att ta ställning till. Bland annat det faktum att kommunen sålt skolan för 9 miljoner kronor trots att det egentliga marknadsvärdet på verksamheten beräknas uppgå till mellan 35 och 50 miljoner kronor. I kommunallagens andra kapitel, åttonde paragrafen, betecknas detta som otillbörligt gynnande av enskild näringsidkare. Juridisk expertis på Sveriges kommuner och landsting, SKL, har redan nu konstaterat att försäljningen är olaglig.
– Det finns ett kategoriskt, ovillkorligt krav på att kommunen när den säljer egendom ska sälja den till ett marknadsmässigt värde, sade Leif Petersén, jurist på SKL i Uppdrag granskning.
SFT har sökt Leif Gripestam för en kommentar men han har inte gått att nå. Däremot står att läsa på kommunens hemsida att: "avknoppning av kommunens verksamheter ska självklart vara laglig. Täby kommun bedömer att de beslut som har fattats vid avknoppningen av Tibble gymnasium är lagliga." Med Täby kommun avses här endast den moderata majoriteten i kommunhuset. Övriga politiska partier och flera andra aktörer i Täby anser att handläggningen av ärendet har misskötts och kräver nu ett tydligare regelverk för vad som ska gälla vid den här typen av utförsäljningar.
Den nya lönsamma marknad som privatiseringen av skolor öppnat upp för är en helt ny företeelse för både politiker och tjänstemän.
– Att omvandla väl fungerande skolor som sköts bra och kostnadseffektivt till privata är något ganska nytt som varken lagstiftningen eller den kommunala världen hängt med i. Och Skolverket vet inte heller riktigt vilket ben de ska stå på, säger Conny Fogelström (s), oppositionsborgarråd i Täby.
Hittills i år har Skolverket tagit emot 55 ansökningar om privatiseringar av kommunala skolor – 39 grundskolor och 16 gymnasieskolor – att jämföra med en skola under hela förra året. De flesta ligger i Stockholm, men ansökningarna kommer också från andra delar av landet. I siffran ingår inte de skolor i glesbygd som är nedläggningshotade och där till exempel föräldrar vill gå in och starta ett kooperativ.
– De här så kallade avknoppningarna är ett väldigt nytt problem för oss och det är svårt att uttala sig om det ännu, säger Inger Lindfors, handläggare på Skolverket.
Att skolan vid ansökningstillfället fungerar tillfredställande är ingen avslagspunkt i Skolverkets bedömningar.
– Vi bedömer bara om verksamheten lever upp till motsvarande offentliga krav på utbildning och vad en omvandling får för konsekvenser för kommunen och de elever som går där.
Men i Tibbles fall tog Skolverket inte hänsyn till den starka opinion i kommunen som sade nej till en privatisering. Inte heller gjorde man någon granskning av hur det skulle komma att påverka kommunens ekonomi att skolan såldes till ett kraftigt underpris. Bland annat har kommunen de senaste åren investerat 50 miljoner av skattebetalarnas pengar i en upprustning av skolan.
– Det är helt förkastligt så som det skötts. Inte nog med att det är olagligt, det är odemokratiskt också. Trots att den allmänna opinionen varit så starkt emot privatiseringen har man inte lyssnat. Man har skänkt bort skolan och förskingrat kommuninvånarnas pengar, säger Miranda Åkermalm från Tibblekampanjen, som varit drivande i frågan mot en omvandling.
84 procent av Tibble gymnasiums lärare och 76 procent av eleverna var kritiska till privatiseringen. I dag har flera lärare slutat, andra har begärt omplacering och ytterligare andra jobbar vidare på skolan som numera drivs som aktiebolag. Rektor Maj Dellström deklarerar på skolans hemsida att stämningen på skolan är god och att kritiken tystnat.
SFT har varit i kontakt med en av de lärare som tidigare arbetade på skolan.
– Det känns skönt att ha lämnat skolan. Det är ungefär samma lättnadskänsla som om man klivit av ett kapat plan vid en mellanlandning, konstaterar läraren som bland flera andra valde att följa med kommunen när beskedet om privatiseringen stod klart, men som av olika skäl vill vara anonym.
– Maj Dellström har sagt att hon tycker att kritiken har "ebbat ut" och att stämningen på skolan är "mycket god". Men hon verkar omedveten om att hon faktiskt förvandlat skolan från republik till monarki. Ingen anställd som har för avsikt att behålla sitt jobb och delta i lönerörelser kommer att kritisera monarken offentligt.
Även i Täbys kommunhus vittnar politikerna om en stämning präglad av missnöje.
– Moderaterna är maktfullkomliga och provocerar sina allianskamrater vilket har lett till en tydlig splittring, framför allt mellan fp och m, men också mellan de övriga. De är så ideologiskt förblindade att de bara kör över alla, kosta vad det kosta vill, säger Conny Fogelström.
Utförsäljningen av Tibble gymnasium prövas nu i länsrätten och besked om huruvida den kommer att ogiltigförklaras väntas under hösten.
– Vi skulle helst se att Tibble gymnasium kom tillbaka i kommunens regi. Men är det så att länsrätten skulle fatta ett beslut där vi inte får gehör är vi beredda att gå vidare och få det prövat i kammarrätten, säger Conny Fogelström.
