AIDS Day utan kondomer i Zambia
Jubel utbröt i folkmassan när ett gäng stadiga äldre kvinnor dansade så att brädorna gungade på den provisoriska scenen. World AIDS Day 2004 hade samlat hundratals aktivister på parkeringen framför Lusakas nyaste shoppingcenter. Årets tema var kvinnors och flickors utsatthet för hiv/aids, vilket märktes på banderoller och tröjor med budskapen 'Protect our women and girls', och 'Speak up sister for your rights'.
Antalet smittade kvinnor ökar stadigt, och de är nu fler än de smittade männen i södra Afrika. Av fysiologiska skäl löper kvinnor högre risk att smittas. De kan också ha svårt att säga nej till oönskad eller osäker sex på grund av ekonomiskt beroende och bristande jämställdhet. Allra svårast är det för gifta kvinnor. Dessutom florerar tips om hur kvinnor ska torka ut slidan för att göra det skönare för mannen, så kallad 'dry sex', vilket kallats 'ett recept på hiv-infektion', eftersom det leder till sår på slemhinnorna vilket gör det lättare för viruset att ta sig in i blodet.
Under dagen uppmanades folk att ta reda på sin hiv-status, under parollen 'Get tested, get treated'. På parkeringen hade man slagit upp små tält, dit besökare var välkomna för att få råd eller lämna blodprov. Besked om man är smittad eller inte gavs inte på plats. Den som testat sig bokade en läkartid för att få sina provsvar. Den som kopplat ihop World AIDS Day med kondomutdelning blev dock besviken. Trots att dagen samlat ett flertal organisationer som jobbar mot aids fanns inte en kondom så långt ögat kunde nå.
Den kristna trons inflytande är starkt i Zambia. Youth Alive var en av de organisationer som kommit för att sprida budskapet att den som lever som Gud vill löper mindre risk att smittas av hiv. De riktar sig främst till unga mellan elva och fjorton år. Bonaventure Mutale är ordförande. Han menar att sex hör äktenskapet till. Kompisen Eddy Mutuma skrattar gott åt Bonaventures försök att fostra de unga till avhållsamhet och kallar honom George Bush. Faktum är att Youth Alive hoppas få en del av de femton miljarder dollar som verklighetens Bush lovat till aids-bekämpning. Med sina kristna värderingar och sin misstro mot kondomer har organisationen en god chans.
Att hiv/aids nu på allvar hamnat på dag-
ordningen i Zambia råder det ingen tvekan om. Evenemangen kring World AIDS Day pågår i sju dagar. Redan kvällen innan fylldes den anglikanska katedralen i Lusaka av folk från alla landets religioner. Många hade vandrat långa sträckor från förorterna för att delta i ceremonin till minne av dem som dött i sjukdomen - 89 000 i landet bara under 2003. Hedersgästen president Mwanawasa lät dock vänta på sig i nästan två timmar. Röda rosor slokade i värmen när församlingen tålmodigt väntade på att ceremonin skulle börja. Bonader med döda anhörigas namn och ålder vittnade om epidemins kännetecken: Det är de unga som dör. Bland tyglappar med '39 år' och '32 år' broderade i hörnet fanns en med en ensam åtta. Sorgen till trots var den dominerande stämningen beslutsamhet, och, faktiskt, hopp. Kampen mot epidemin växer sig allt starkare, mycket tack vare modet hos det fåtal öppet hiv-positiva som verkar för att få bort det stigma som häftar vid sjukdomen. På ett bord stod också en dos bromsmediciner för visning. Sådana är än så länge utom räckhåll för de flesta, men regeringen siktar på att hälften av de 200 000 zambier som i dag behöver behandling ska ha fått det lagom till World AIDS Day 2005. Då kommer ännu fler av dagens drygt 900 000 hiv-positiva att ha nått det stadium då de behöver livsförlängande mediciner.