Livlig debatt om förmånsbilar i fullmäktige
På tisdagen debatterades det om förmånsbilar i landstingsfullmäktige. Anledningen var att Miljöpartiet lämnat in en motion om att bilarna inte är bra ur miljösynpunkt. Motionen gick inte igenom men Vänsterpartiet, som också är kritiska till förmånsbilarna, tycker att argumenten för att bilarna ska vara kvar inte är ”vettiga”.
På tisdagen var det debatt om förmånsbilar i landstigsfullmäktige. Vänsterpartiet och Miljöpartiet har riktat hård kritik mot bilarna. De menar att de inte är bra ur miljösynpunkt och att förmånsbilar ökar klyftorna mellan politiker och allmänheten.
– Den viktiga aspekten, förutom miljösynpunkten, är att 30 personer sitter med förmånsbil och därmed visar att de står över alla andra. Jag drog också parallellen att om man vill ge sådana förmåner kan man lika gärna ge dem ett kilo oxfilé var om dagen, det är ungefär lika klimatsmart, säger Jan Strömdahl (V), landstingsledamot, som deltog i debatten i tisdags.
Anledningen till debatten var att Miljöpartiet lämnat in en motion där man vill se att bilarna försvinner. Förmånsbilarna är tilldelade cirka 30 personer i landstinget, varav 6 landstingsråd och cirka 25 högre tjänstemän. Förmånsbilar får användas för privat bruk, men betalas då av arbetstagaren genom lönen.
Under debatten menade Vänsterpartiet att Catharina Elmsäter-Swärd (M), finanslandstingsråd, som föredrog ärendet, kunde ses som jävig eftersom hon själv kör förmånsbil. Men efter debatten fastställde presidiet att det inte kunde ses som jäv.
Jan Strömdahl tycker inte att argumenten för att bilarna ska vara kvar är vettiga.
– Deras argument går ut på att det är så få personer av 35 000 anställda i landstinget som använder sig av bilarna. Jag tycker inte att de har vettiga argument för det här.
Catharina Elmsäter-Svärd ser inte bilarna som något problem.
– Förmånsbil är något en väldigt liten del av Stockholms läns landstings anställda har, 30 stycken av cirka 45 000, främst förvaltningsdirektörer och verksamhetschefer. Och de regleras av Stockholms läns landstings personal- och lönepolicy. En förmånsbil är precis som ordet antyder en personlig förmån som en arbetstagare betalar för och som förmånsbeskattas. Förmånsbilen är ett sätt att betala ut lön, vilken beskattas, säger hon.
Vad tycker du om kritiken om att bilarna inte är bra ur miljösynpunkt?
– Förmånsbilar behöver inte utesluta bilpooler, vilket MP yrkar på i sin motion. Vi har redan bilpooler där det är praktiskt möjligt.
– Dessutom gäller att förmånsbilarna ska vara miljöbilar. Stockholms läns landsting bedriver ett ambitiöst och framsynt miljöarbete, exempelvis har SL ett mångårigt arbete med förnyelsebara drivmedel i kollektivtrafiken som är branschledande i internationell jämförelse, säger hon.
Jan Strömdahl hoppas och tror att bilarna ändå kommer att försvinna i framtiden.
– Jag har en känsla av att de blev lite skakade under debatten. Det skulle nog kunna gå att få bort det här framöver. Och det är inte sista gången som det här tas upp. Vi kommer fortsätta arbeta för att förmånsbilarna tas bort, säger han.
