Protester mot nya försäkringsregler
I veckan antogs det nya sjukförsäkringsförslaget i riksdagen. Personskadeförbundet RTP tror att det kommer att innebära ökade socialbidrag för kommunerna, dåmånga inte kan återgå till arbete utan rehabilitering. Men Johan Stuart, borgarrådssekreterare hos Ulf Kristersson, menar att det inte finns någon risk för en stor ökning av socialbidragen i Stockholm.
Förra veckan skrev FRIA om oron för det nya sjukförsäkringsförslaget, som innebär att personer som varit sjuka i 914 dagar överförs till Arbetsförmedlingen för ett introduktionsprogram på tre månader, för att sedan kunna återgå till arbete.
På onsdagen demonstrerade nätverket Resurs på Medborgarplatsen mot sjukförsäkringsreglerna. Många av dem som samlats var frustrerade över deras eller andra personers situation.
En av dem var Jenny Fjäll, som anordnat demonstrationen och som är grundare till nätverket.
Genom läkaryrket har hon sett många som farit illa på grund av de nuvarande sjukförsäkringsreglerna, som trädde i kraft förra året.
– Nu ser vi konsekvenserna av det här. Nästa år kommer cirka 60 000 personer att utförsäkras. De blir tvungna att leva på sambon, sälja allt de har eller gå på socialbidrag. Och de som har rätt till a-kassa eller aktivitetsstöd ska försöka få det att räcka till allt, mat, bostad, barn. De behöver först en ekonomisk grund att stå på för att kunna rehabiliteras, säger hon.
Personskadeförbundet RTP tror att det nya sjukförsäkringsförslaget kommer att innebära ökade socialbidrag för kommunerna dåmånga som inte klarar av att återgå till arbete istället tvingas ta socialhjälp.
Men Johan Stuart, borgarrådssekreterare hos Ulf Kristersson, säger att det inte kommer att påverka Stockholm.
– Det kommer inte att påverka staden nämnvärt, det är för små tal för att påverka. De utredningar som finns visar att det rör sig om cirka tre procent för den målgrupp som hamnar på socialbidrag.
– Det kan ses som cirka 200-400 personer. Det är en lång resa innan de hamnar på socialbidrag, säger han.
Och många av dem som drabbas av det nya sjukförslagen kan precis som ”Resursfallen”, som hon vill kalla sig, hamna mellan stolarna. Hon är en av dem jag möter på demonstrationen och hon vill använda sig av aliaset Resursfallen eftersom hon har en psykisk sjukdom.
– Om folk vet om det kan det påverka min yrkeskarriär och möjligheten till arbete. Jag kommer inte att tas för mina kvalifikationer utan för min diagnos, säger hon.
Hon är orolig för vad som kommer att hända om det nya förslaget träder i kraft. Dåblir hon tvungen att leva påsin sambo eftersom de tillsammans inte är berättigade till att få socialbidrag.
– Man måste arbeta en viss tid för att få ut sjukpenning. Men om jag kraschar står jag där utan skyddsnät. Då är det min sambo som måste försörja mig.
Och hon tror att det finns fler som henne.
– Det är nog ett jättestort mörkertal som inte kommer att kunna återgå till arbete utan riktig rehabilitering. De blir tvungna att sälja bostadsrätten, bilen, elektronikprylar, allt innan de har rätt till socialbidrag. Och det är ingen stor ersättning de får då heller, säger hon.
Och hon är varken nöjd med de förra eller de nya reglerna,
– Innan de nya reglerna trädde i kraft sågs jag som orehabiliteringsbar. Efter att de nya reglerna trädde i kraft sa de att jag hade full arbetsförmåga. Så ingen av reglerna har hjälpt mig att få rehabilitering så att jag kan återgå till arbete.
