• Saltet på Ringön vill vidga synen på industriområdet, och hoppas att fler ska besöka området om där finns mer utåtriktad verksamhet också.
Göteborgs Fria

Vill visa Ringöns spretighet

Ringön har ibland diskuterats i samma andetag som delar av Kville med rädslan för gentrifiering ständigt närvarande. Men projektledarna för Saltet på Ringön vill visa att det handlar om samexistens och att lägga till istället för att tränga bort.

I snart ett år har Saltet på Ringön varit igång med att utveckla industriområdet. På lördag hålls en ö-fest som en av Saltets projektledare, Johan RedTop Larsson, hoppas ska få fler ska upptäcka variationen som finns, och skulle kunna finnas, på Ringön. Förhoppningen är att locka dit fler verksamheter, och gärna utåtriktade sådana.

– Vi vill addera annan verksamhet till de ytor som i dag är tomma. Till exempel är det helt tomt på helgerna och kvällarna. Vi tror och hoppas att Ringön ska kunna vara ett blomstrande industriområde.

Helgens fest har dubbla syften, både att de som redan finns och verkar på Ringön ska få upp ögonen för varandra, och att bjuda in människor utifrån. Johan RedTop Larsson tror att majoriteten göteborgare inte har någon direkt relation till Ringön, och att många aldrig egentligen har varit där utom möjligtvis för något besök till Blå Stjärnan eller någon bilverkstad.

– Det är inte så konstigt att det är så, ett industriområde är ju skapat för de verksamheter som finns. Men vi tycker att det är en väldigt häftig plats som fler borde få möjlighet att ta del av.

– Många har varit i London eller Berlin eller Barcelona, och kanske stött på områden där man känner att ”det här är någonting annat.” Det är något som inte är ordnat som i centrala staden. Vi vill att folk ska få en känsla av att ”wow, finns det en sådan känsla i Göteborg? Det visste vi inte!”

Men på Saltet har de också märkt av att oron finns där, att Ringön kan gå samma öde till mötes som delar av Kville där de gamla verksamheterna trängs bort till förmån för nybyggnad som ofta är alldeles för dyrt för dem som funnits i området länge.

Men Johan RedTop Larsson tror inte att det kommer att hända på Ringön inom en överskådlig framtid, även om oron måste tas på allvar.

– Staden äger marken på Ringön men fastighetsägare och verksamheter äger sina hus och har ett arrendeavtal, vilket innebär att staden inte har för avsikt att riva och bygga nytt.

Fakta: 

Ö-festen

Lördag 3 september blir det stor gatufest och marknad på Ringön med bland annat livemusik, en Ringöloppis där flera företag på ön gjort vindsröjning och lagerrensning, matmarknad med Global Picnic, frukt och grönt från odlare på Hisingen, vernissage, parkour och utomhusbio. Ett samarbete mellan bland andra Saltet på Ringön,Fastighetskontoret och Göteborg2021.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

© 2026 Stockholms Fria