Fria.Nu

Nu finns det ett fack för dem som saknar uppehållstillstånd

Den som inte har uppehållstillstånd i Sverige får inte arbeta. Men de som lever gömda måste ändå arbeta för att få pengar. Många har låga löner och osäkra jobb. De flesta kan inte vara med i facket. Men nu kan de vara med i fackförbundet SAC. Då kan de få hjälp att få bättre lön.

Personer som inte har uppehållstillstånd kan bli medlemmar i facket SAC. De kan få hjälp av facket på sitt arbete, även om de har ett svart arbete.SAC har skrivit ett register över arbetsgivare. De har bestämt vilka löner arbetsgivarna ska betala. De får ge högre lön, men inte lägre.En person som arbetar på en restaurang ska få minst 80 kronor i timmen, säger SAC. Om arbetsgivaren betalar mindre, blir det en blockad. Då ställer sig medlemmar i facket utanför restaurangen och stoppar folk som vill gå in. Om arbetsgivaren ringer till polisen, får han eller hon betala 10 000 kronor i skadestånd.

Hur gör ni för att arbetsgivarna ska betala skadeståndet? Ni kan väl inte gå till Kronofogden om de inte betalar? Då kan ju polisen ta de anställda som inte har uppehållstillstånd.– Vi står kvar tills arbetsgivaren har betalat, säger Ruben Tastas-Duque från SAC i Skärholmen.

SAC ska även ha en arbetsförmedling för papperslösa i framtiden. Arbetsgivare ska kunna ta kontakt med SAC för att hitta personer som vill arbeta. Då bestämmer SAC lönen och arbetsvillkoren. De skriver inga papper utan de gör ett muntligt avtal. Arbetsgivaren måste följa avtalet om hon eller han vill att jobbet ska bli gjort.– Det här är inget nytt. SAC arbetade så här mellan år 1920 och 1950. På 1960-talet började folk få det bättre. Då slutade vi att arbeta så här. Men nu har samhället blivit hårdare igen.

Ruben Tastas-Duque berättar att många papperslösa har det mycket dåligt på sina jobb. De flesta tjänar under 60 kronor i timmen. En del tjänar bara 20 kronor i timmen.– Om de klagar, hotar arbetsgivaren med att ringa till polisen. De papperslösa kan också förlora sina arbeten när som helst.1 000 SAC-medlemmar använder registret för papperslösa i dag. Men Ruben Tastas-Duque tror att det snart kommer att bli fler. De flesta är latinamerikaner. Men det finns också många som talar arabiska.De flesta som använder registret är papperslösa. Men alla SAC-medlemmar som har det dåligt på sina jobb får använda det.

Hur gör ni för att myndigheterna inte ska titta i era register, för att se vilka som är medlemmar?– Vi har inte ett register över personerna, utan ett register över deras arbetsplatser. Personerna är medlemmar i ett LS av SAC. Myndigheterna får inte titta i en förenings register över medlemmar.SAC är ett litet fackförbund. Papperslösa kan inte vara med i de stora fackförbunden. Ulla Johansson på LO förklarar varför.– Vi skriver kollektivavtal för våra medlemmar. Medlemmarna syns i olika register över kollektivavtalen. Därför kan personer utan arbetstillstånd och uppehållstillstånd inte vara med.Hon berättar att man talar om medlemskap för papperslösa inom LO. Men hon tror att det dröjer länge innan de kan bli medlemmar.

Ruben Tastas-Duque tycker att det är bra att vara medlem i SAC.– Om man har kollektivavtal får man inte ändra avtalet eller strejka när man vill. Men det kan vi göra, säger han.

Lätt svenska: Malin Bergendal

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Hallå där Johanna Carlbaum Lagerwall...

som är ordförande i Rullstolsfrämjandet. På lördag anordnas Sveriges första rullstolsrally i Stockholm. Starten går klockan 13 vid Sergels torg. Därefter kommer de tio rallyförarna att köra Hamngatan – Norrmalmstorg – Kungsgatan – Sergelgatan och tillbaka till Sergels torg. Arrangör är stiftelsen Rullstolsfrämjandet, som samlar in pengar till rullstolar i fattiga länder.

Kolonister befarar sämre villkor

Stockholms stads 25-åriga arrendeavtal med stadens kolonilottsföreningar håller på att löpa ut. I ett förslag till ett nytt avtal föreslås avtalstiden istället till fem år, vilket kan få förödande konsekvenser, menar kolonisterna.

Äldre får regnbågsboende

Inom tre år kommer med största sannolikhet de första att flytta in på Regnbågen, Sveriges första boende för äldre hbt-personer. Redan har man fått in tillräckligt många intresseanmälningar och Micasa fastigheter AB ska nu söka efter en lämplig fastighet i Stockholms innerstad.

Social fernissa över Vårdval Stockholm

Alliansmajoriteten i landstinget satsar 2,7 miljoner kronor på sex vårdcentraler i utsatta förorter för att dessa ska kunna anställa distriktssköterskor. Oppositionsborgarrådet Birgitta Sevefjord (V) kallar satsningen ”fernissa”.

© 2025 Stockholms Fria