Stockholms Fria

RFSLs brottsofferjour står utan finansiering

RFSLs brottsofferjour är den enda jouren för homosexuella, bisexuella och transpersoner i Skandinavien. Sedan starten 1998 har den finansierats med pengar från Brottsofferfonden. I dag står jouren utan finansiering.

Brottsoffermyndigheten, som förfogar över Brottsofferfonden, anser att RFSLs brottsofferjour är att betrakta som en fast verksamhet. Och som sådan kan jouren, likt andra brottsofferjourer som är medlemmar i Brottsofferjourernas Riksförbund, endast få 20 000 kronor per år.

- RFSLs brottsofferjour är välkommen att söka projektmedel för sin stödverksamhet, exempelvis till sina stödgrupper. Men jourens basverksamhet med avlönad professionell personal är inte längre ett projekt. Därför kan inte heller projektmedel delas ut, säger Elisabeth Wiken Jidell, huvudansvarig på Brottsofferfonden.

Att RFSLs brottsofferjour är en viktig verksamhet råder det dock inga tvivel om. Nyligen fick Anneli Svensson, kurator på jouren, ta emot Brottsoffermyndighetens hederspris som delas ut årligen.

- Det är tack vare Brottsofferfondens finansiering som vår jour kunnat existera, säger Anneli Svensson.

Utan finansiering från Brottsofferfonden sökte RFSL Stockholm i stället medel i form av statsbidrag från Socialstyrelsen för sin brotts-offerjour. Men då jouren är av 'lokal karaktär' och 'inte bedrivs inom anslagets huvudområde', det vill säga att motverka våld mot kvinnor, fick de avslag på sin ansökan. I en intervju i RFSLs nättidning säger Anneli Svensson att Socialstyrelsen tydligen varken betraktar de som ringer jouren som kvinnor, män eller brottsoffer.

May Wilson, utredare på Socialstyrelsen, menar att eftersom endast riksorganisationer beviljas stats-

bidrag kan inte RFSL Stockholm få pengar från Socialstyrelsen. Enskilda jourer, föreningar eller organisationer kan inte få bidrag.

- Vi ger statsbidrag till riksorganisationer, exempelvis Riksorganisationen för kvinnojourer och tjejjourer som arbetar mot våld mot kvinnor, men inte till de enskilda kvinnojourerna, säger May Wilsson. Andra arbetsområden som kan få statsbidrag är nykterhetsvård eller arbete mot droger.

May Wilson menar att om RFSL och inte RFSL Stockholm sökt statsbidrag hade de uppfyllt kravet på att vara en riksorganisation. Men då RFSLs huvudsakliga arbetsområde är vare sig nykterhetsvård, drogbekämpning eller våld mot kvinnor uppfyller de ändå inte kriterierna för att få statsbidrag. Hon vill dock poängtera att RFSLs brottsofferjour gör ett viktigt arbete.

Är våld inom lesbiska relationer inte är våld mot kvinnor?

- Jag anser att det är det. Men man kan trots detta inte säga att våld mot kvinnor är RFSLs huvudsakliga arbetsområde.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Fp: Feministiskt initiativ är ett vänsterparti

Fi ställer upp i riksdagsvalet under parollen 'Feministiskt initiativ - en ny dimension i politiken'. Det är dock få politiker som känner sig utmanade. Men undantag finns. Folkpartister runt om i landet bjuder nu in Fi till debatt om jämställdhet. I onsdags kväll hade turen kommit till Hallonbergen i Stockholm, där folkpartiets riksdagsledamot Birgitta Ohlsson försökte få talespersonen Sofia Karlsson att erkänna att Fi är ett vänsterparti.

Skyddad identitet ska ge bättre skydd

Regeringen vill att myndigheterna bättre ska kunna skydda personer som blir hotade och förföljda. De vill att alla myndigheter ska kunna bestämma att information om en person är hemlig.

Fria.Nu

Stärkt sekretess för hotade kvinnor

Alla myndigheter ska ha möjlighet att sekretessbelägga kontaktuppgifter som annars riskerar att hamna i fel händer. På så vis vill regeringen skapa ett bättre skydd för personer och närstående som utsätts för hot och förföljelse.

Fria.Nu

Närsjukvård inte samma sak som nära till sjukvård

Inger Ros (s), hälso- och sjukvårdslandstingsråd i Stockholms län, lovordar landstingets nya satsning på närsjukvård. Men för de boende i Stureby och Bagarmossen kommer vägen till akutmottagningarna att bli längre.

© 2025 Stockholms Fria