
Normbrytande nyheter
Mixa ihop lika delar halvgod britpop – Arctic Monkeys – med en tempererad indie i form av The Rascals, och slutresultatet blir magiskt. Alex Turner, frontman i de förstnämnda och Miles Kane från de sistnämnda, bildar tillsammans The Last Shadow Puppets.
Året var 1998 och Tasso Stafilidis var Sveriges riksdags första offentliga bög. I alla fall den första som frivilligt outade sig själv; socialdemokraten Kent Carlsson såg sig mer eller mindre tvungen att gå ut med sin homosexualitet 1991. Stafilidis satte genast igång med det arbete som låg honom närmast hjärtat och startade en hbt-grupp av tvärpolitiskt slag. Naturligtvis var inte kristdemokraterna med, hans ständiga motståndare i dessa frågor. Moderaterna ville heller inte medverka, men ändrade sig så småningom. Fram till 2006 kämpade han för hbt-personers olika rättigheter: adoption, juridisk likställdhet, giftermål, att lagen om hets mot folkgrupp även skulle innefatta hbt-personer med mera. Inte minst barnens rättigheter var en fråga han arbetade hårt med.
Nej, någon röd revolution i Nacka blev det aldrig under 1900-talet. Inte i Sverige heller för den delen. Trots Säpos farhågor och alla arbetstimmar de lade ner på att spana på trotskister, leninister, maoister, marxister och andra kommunister (man får förmoda att de tröttnat och riktat fokus mot den nya tidens ”kommunister” – muslimerna).
En av Kinas kändaste fotografer ställer ut i stan.
Missa inte Liljevalchs tre utställningar som bara hänger uppe under en månads tid.
© 2025 Stockholms Fria