• H.P Lovecraft
Göteborgs Fria

Skräcken som den enda utvägen

För de som väntar på Michel Houellebecqs nya roman rekommenderas hans essä om skräckmästaren H.P Lovecraft.

"H.P Lovecraft. Emot världen, emot livet" (1988) utkommer nu i svensk översättning. Den skrevs före hans första roman "Konkurrens till döds", som kom ut efter genombrottsromanen "Elementarpartiklarna".
Här får man förutom intressanta och initierade tolkningar av Lovecrafts litterära verk se hur Houellebecq fascinerats och hämtat inspiration från denne mycket speciella människa med sin starka aversion mot det moderna samhället, pengar, sex och människor över huvudtaget. Det är onekligen en intressant korsbefruktning av två sällsamma litterära projekt som kan sammanfattas i en gemensam slutsats: hatet mot mänskligheten som den har utvecklat sig.
Det är omöjligt att inte dra paralleller mellan dessa båda mytomspunna och provokativa författare som båda avtäcker ondskan i dess mest avskalade och effektiva form, dock med olika metoder. Houellebecq, med utgångspunkt i den verkliga världen, har anklagats för att vara rasist, misantrop, cyniker ja, i stort allt, vilket känns som en medveten strategi att förena intresset kring den egna personen med hans litterära verk. Lovecraft däremot var öppet rasistisk, antikommersiell och betraktar demokrati som en dumhet och utveckling som en illusion - undergången är det enda slutet. Båda skriver skräckberättelser med samma ursinniga och kompromisslösa attityd där allt går mot sin logiska och oundvikliga slutpunkt. Gemensamt har de den avmystifierade synen på ondskan, den är en realitet, vilket gör dem båda till litterära skräckmästare.
Lovecraft ser livet som i stort sett meningslöst, det är endast ett övergångsstadium till kaoset som till sist kommer att segra och det mänskliga släktet kommer att försvinna.
H.P Lovecraft (1890-1937) framstår som en klassisk outsider och det är alltid spännande att ta del av personer som lyckas, eller tvingas, stå utanför det konventionella och invanda sättet att leva på.
Eller som Houellebecq sammanfattar en poets främsta uppdrag: 'Att erbjuda ett alternativ till livet i alla dess former, att skapa ett permanent motstånd mot och en permanent utväg till livet.' Ett uppdrag som H.P Lovecraft fullföljde och som Michel Houellebecq tagit sig an.

Fakta: 

H.P Lovecraft. Emot världen, emot livet
Författare: Michel Houellebecq
Översatt till svenska av Kennet Klemets
Förlag: Fischer & Co

H.P Lovecraft. Emot världen, emot livet
Författare: Michel Houellebecq
Översatt till svenska av Kennet Klemets
Förlag: Fischer & Co

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Mariam delar med sig av sig själv

Stockholmsbaserade Mariam Wallentin utgör vanligtvis ena halvan av duon Wildbirds & Peacedrums. Nu går hon solo och kallar sig Mariam the believer. SFT träffade sångerskan vars album Blood donation fått översvallande recensioner.

”Jag vill förändra människors liv”

I Våga minnas berättar Ewa Cederstam om hur hon som ung blev utsatt för våldtäkt, och hur denna händelse påverkat henne. Nu tilldelas hon Dorispriset för sin hyllade dokumentärfilm.

Fria.Nu

Isola – en ö ockuperad av konstnärer

Avskärmat från centrala Milano av järnvägsspår, en motorväg och några kanaler, ligger stadsdelen Isola. Namnet betyder ö, och under 30- och 40-talet var Isola ett centrum för antifascistiskt motstånd. Efterkrigstidens moderniseringsvåg lämnade inga större spår, först på 90-talet blev området intressant för stadsplanerare. Isola Art Center tar konsten till hjälp för att bevara stadsdelen mot exploatering.

Fria.Nu

Trögt sökande efter samhörighet

I sin nya essäsamling Den obekväma zonen möter vi författaren Jonathan Franzen innan han blivit känd och framgångsrik. Handlingen i essäerna kretsar kring hans barndom och relationen med föräldrarna.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria