Arbetsgivare vill inte anställa arbetslösa, säger Ams
Ams tycker att arbetsförmedlingen gör rätt. De säger att det är klart att man får jobb fortare om man söker fler jobb. De tycker att arbetslösa ska kunna ta ett sämre jobb medan de letar efter ett jobb som de vill ha. Många arbetsgivare vill inte anställa arbetslösa, säger Ams.
Margareta Bolinder är kritisk mot arbetsförmedlingen i sin avhandling. Hon tycker att de gör fel ibland. Arbetsmarknadsstyrelsen, Ams, är myndigheten som sköter arbetsförmedlingen. Samuel Engblom på Ams tycker att Margareta Bolinder har fel. Arbetsförmedlingen säger att arbetslösa ska sänka sina krav på jobb efter 100 dagar. Samuel Engblom säger att det är bra för de arbetslösa.
- Det är klart att man har större chans att få jobb om man söker tio jobb på en månad än om man söker ett, säger han.
Samuel Engblom säger att det finns grupper som Margareta Bolinder inte har tänkt på i sin undersökning. Tio procent av alla arbetslösa får jobb på sin gamla arbetsplats. De söker inte många jobb. De som har hög utbildning och mycket erfarenhet söker inte heller många jobb. Men de får ofta jobb när de söker.
Samuel Engblom säger att det är rätt att säga till arbetslösa att sänka kraven. Han säger att många arbetsgivare inte vill anställa arbetslösa.
- Arbetsgivaren bestämmer vem han vill anställa. Om man hittar ett jobb som man vill ha, är det bra att redan ha ett jobb. Annars kanske inte arbetsgivaren vill anställa en.
Dessutom står det i lagen att arbetslösa ska börja söka fler olika sorters jobb efter 100 dagar.
- Ams måste följa lagen. Dessutom ska a-kassan godkänna att den arbetslösa personen ska få pengar därifrån.
Bolinders avhandling visar att de som mår bra får jobb fortast. Ska man då pressa arbetslösa att söka väldigt många jobb?
- Många mår dåligt av att vara arbetslösa. Vi kallar dem ofta till arbetsförmedlingen. Man kan tro att vi pressar dem för hårt, men vi vill hjälpa dem.
Lagen om arbetslöshetsförsäkring säger att arbetslösa ska sänka sina krav på jobb efter 100 dagar. Näringslivsdepartementet arbetar med sådana frågor åt regeringen. Terese Svanström Andersson är politiskt sakkunnig på departementet. Hon säger:
- Jag har inte läst avhandlingen. Men det finns inga planer på att ändra lagen.
