Fria.Nu

Centern vill mildra FRA-lagen

Centern gör nu ett tappert försök att sminka upp FRA-lagen. Efter flera interna möten presenterar partiet ett förslag som går ut på att lagen ska modifieras så att spaningen på svenskar ska minimeras till dess att regelverket utretts ytterligare. Förslaget överlämnades av centerns riksdagsledamöter till regeringen i förra veckan.

–Vi får stopp på det stora problemet: en generell massavlyssning av svenskar. Signalspaning som börjar eller slutar i Sverige ska inte tillåtas. Jag vågar säga att 99 procent av våra trupper nu är med på banan, säger riksdagsledamoten Fredrick Federley (c) till SvD.

Men Alice Åström (v) är skeptisk till förslaget.

– Nästan all expertis jag pratat med säger att det är nästan omöjligt att särskilja hur kommunikation förflyttar sig.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Två friade efter kravallerna i Rosengård

Malmö tingsrätt frikänner två personer som åtalats efter upploppen i Rosengård den 18 december. I båda fallen underkänner tingsrätten hur polisen identifierat männen.

Fria.Nu

Sophämtarna stäms i Arbetsdomstolen för sin vilda strejk

Nu stämmer Biltrafikens Arbetsgivareförbund, BA, de sophämtare som kör för Liselott Lööf AB, Ragnsells och Hellstens i Arbetsdomstolen för att de brutit mot gällande kollektivavtal i och med den olovliga strejken som inleddes i fredags. Även sophämtarna på det fjärde företaget som hämtar sopor i Stockholm, Resta, strejkar men inkluderas inte i stämningen eftersom företaget inte är med i BA.

Fria.Nu

© 2025 Stockholms Fria