Två friade efter kravallerna i Rosengård
Malmö tingsrätt frikänner två personer som åtalats efter upploppen i Rosengård den 18 december. I båda fallen underkänner tingsrätten hur polisen identifierat männen.
En 21-årig man från Rosengård stod åtalad för våldsamt upplopp och för att ha drivit på när polisen attackerades, brutit upp stenar som andra skulle kasta och för att själv ha slängt en fem kilo tung cementplatta på en polisman. Han frikändes helt från anklagelserna efter att Malmö tingsrätt riktat skarp kritik mot hur polisen identifierat honom.
”Rikspolisstyrelsen har utarbetat en metod för vittneskonfrontationer som både ger en modell för genomförandet och kriterier för en utvärdering. Det är anmärkningsvärt att polisen i detta fall har försummat att begagna sig av denna metod, då den torde vara väl känd i reguljärt polisarbete”, skriver den i sin dom.
21-åringen, som under kravallerna kallades för ”Randiga tröjan” eller ”apajävel” greps efter tips till polisen. Polisen identifierade honom genom att efter tipset titta på en passbild av honom, utan att ha med bilder på fler att välja mellan, och det är det förfarandet som nu kritiseras av tingsrätten.
21-åringen, som suttit häktad sedan han åtalats, släpptes efter domen fri.
Även identifieringen av den åtalade 18-åringen från Höllviken underkänns, eftersom polisen inte hade den maskerade misstänkte i sikte hela tiden från det att han kastade en sten på polisen tills att han greps. Tingsrätten skriver i sin dom att han, förutom att vara maskerad, bar kläder vilka förmodas kunna stämma in på många andra som deltog i upploppet, vilket gör identifieringen osäker.
Vice chefsåklagare Bo Birgersson kommer att överklaga frikännandet av 21-åringen, men har ännu inte bestämt sig för om han kommer att överklaga friandet av 18-åringen.
I mars hålls en rättegång mot en tredje åtalad efter upploppen, en 22-åring från Lund som åtalas för förberedelse till misshandel, då han ska ha ställt en kasse med tomflaskor i anslutning till kravallerna.