Fria.Nu

Bybor slår tillbaka mot talibaner

I flera delar av den oroliga nordvästra gränsprovinsen NWFP i Pakistan har bybor börjat bilda egna grupper för att bekämpa de talibaner som anklagas för attentat mot flickskolor, vårdcentraler och internetkaféer.

”Vi har satt en ny trend och andra kommer att följa oss”. Det säger Rauf Khan, borgmästare i Buner-distriktet i Pakistan, där lokala bybor nyligen slog tillbaka en attack och dödade sex talibaner.

Rauf Khan är ledare för den lokala försvarsgruppen i Buner, en liten dalgång som ligger utanför Peshawar. Den 8 augusti attackerade talibanerna en polisstation i Baner och nio poliser dödades. Den lokala försvarsgruppen svarade med att gå till angrepp mot islamisterna och flera talibaner sköts till döds, däribland en lokal ledare för Tehreek Taliban Pakistan, TTP.

Det finns många väpnade islamistiska grupper i Pakistans gränsregioner som inspirerats av de afghanska talibanerna. Många talibaner gick över gränser till Pakistan i samband med att talibanregimen störtades av amerikanska trupper i slutet av år 2001.

På senare tid har våldet eskalerat, i synnerhet i Swat-dalen, där TTP är mycket starka. 186 flickskolor uppges ha eldhärjats i regionen bara under de senaste två månaderna.

– Vi befarar att talibanerna kommer att göra samma saker i Buner om de får fria händer. Vi har hållit flera möten och beslutat att vi inte kan tillåta att samma sak som i Swat inträffar i Buner, säger Fareedullah, en äldre man som deltog i tillslaget mot milisgruppen.

Till en början välkomnade många av de pakistanier som lever längs gränsen de talibaner som tog sig över från Afghanistan. Men under 2005 började USA i samband med sitt ”krig mot terrorismen” utöva påtryckningar mot den pakistanska regeringen att kasta ut de militanta grupperna, och regionen förvandlades till en stridszon.

USA har genomfört attacker i regionen Waziristan med obemannade flyplan och tusentals bybor har tvingats fly från sina hem.

Oron över att striderna i regionen ska hårdna har stärkt lokalbefolkningens motståndsvilja gentemot de islamistiska grupperna.

– Vi ser vad som är på väg. Om vi inte stoppar talibanerna nu så finns risken att militären går till motangrepp och de elva miljoner invånarna kan tvingas att flytta till säkrare områden, säger Rauf Khan.

Nyligen beslutade en grupp lokala ledare vid en så kallad jirga i Mardan-distriktet att bilda en försvarsgrupp mot milisgrupperna, enligt samma modell som i Buner.

– Talibanerna har redan förstört ett dussin flickskolor och 50 skivaffärer samt attackerat polisstationer, berättar Shakoor Khan från Bakhshali.

– Vi har beslutat oss för att bekämpa talibanerna innan de hinner sätta eld på fler skolor.

Även i distriktet Swabi har lokala försvarsgrupper bildats för att patrullera i byarna under nätterna.

– Det positiva är att alla politiska partier stödjer det här, eftersom det har gett resultat i Buner, säger Rehman Shah, lokal politiker för regeringspartiet PPP, vars ledare Benazir Bhutto mördades i slutet av förra året.

Pakistanska talibaner anklagas för att ha legat bakom mordet på Bhutto.

Himayatullah Mayar, borgmästare i Mardan, menar att de som kallar sig talibaner i dag har lite att göra med rörelsens ursprung.

– Kriminella genomför antisociala verksamheter förklädda till talibaner. Förr var talibanerna studenter i religiösa skolor som vägledde folket. Nu är det precis tvärtom.

De lokala ledarna i Buner-distriktet har uppmanat polisen att upphöra med att patrullera på nätterna.

– Vi kommer att döda alla som rör sig utomhus efter midnatt. Vi har gett lokalbefolkningen rådet att inte lämna sina hem, säger Rauf Khan.

I distrikten Lakki Marwat och Hangu har byborna rensat området från talibaner. De har meddelat att alla milismän som öppet visar sig kommer att skjutas.

Den lokala regeringen i nordvästra gränsprovinsen publicerade en stor annons i dagstidningarna efter händelsen i Buner, där man hyllade den lokala försvarsgruppens agerande och uppmanade befolkningen i andra byar att också bilda grupper och själva bekämpa milismännen.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Chávez segrare i folkomröstning

VENEZUELA Hugo Chávez får ställa upp i presidentvalet 2012. Det står klart sedan 54 procent av de röstande venezolanerna sade ja till den grundlagsändring som medger att en president får väljas för fler än två mandatperioder i följd. Valdeltagandet uppgick till 70 procent.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria