Recension


Göteborgs Fria

Avslappnat och luftigt från Lissvik

Popmusik är allt som oftast en färskvara. Det är sällan som ett album håller mer än ett par månader. Studios debut West Coast är ett riktigt bra album. Jag lyssnar fortfarande på det. Efter det tycker jag inte att de gjort något i samma klass.

Förrän nu då Dan Lissvik, som utgör ena halvan av Studio, släpper sitt debutalbum 7 Trx + Intermission. På egen hand låter Lissvik som... Studio. Eller som ett lite långsammare och mera konsekvent Studio.

Nån kritiker skrev träffande att West Coast lät mer som Factory än banden som låg på bolaget under dess glansdagar. Om man ska fortsätta att dra paralleller till Factory så blir det den här gången till den stilbildande gitarristen Vini Reilly och Durutti Column.

Navet bland låtarna, som för övrigt är utan namn, är ett episkt stycke med inspirerat och eteriskt gitarrspel, stilfullt kryddat med smattrande kastanjetter. Låten är drygt tio minuter men för min del kunde den gärna få svälla ut och uppta hela albumet. Tiden försvinner när man lyssnar på detta spår.

Fakta: 

Musik

7 Trx + Intermission Artist Dan Lissvik Bolag Information/Border

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Deckare på spaning efter liv

Recension

James Crumley skrev En sista riktig kyss för trettio år sedan. Den har kallats stilbildande inom deckargenren och efterföljande kollegor till Crumley, som exempelvis Dennis Lehane, har framhållit den som epokgörande. Nu släpps den som den tredje delen av fyra romaner i Modernistas serie med Pulp-litteratur, tidigare titlar har varit Denis Johnsons Jesus' son och Jim Thompsons Mördaren i mig.

Fria.Nu

Skräcken kryper in på knutarna

Recension

Det är vinter 1981 i folkhemsförorten Blackeberg nordväst om Stockholm. Oskar är 12 år och mobbad i skolan och fantiserar om att ta hämnd på sina plågoandar. En dag står en flicka i klätterställningen på gården. Hon heter Eli och har flyttat in i lägenheten ovanför Oskar tillsammans med Håkan. Mannen, som man tror är flickans pappa, beter sig mystiskt och sätter snabbt för pappskivor för fönstren i lägenheten. Eli fångar omedelbart Oskars intresse, men hon gör snabbt klart för honom att de aldrig kan bli vänner.

Fria.Nu

Tre år i förorten

Recension

Jonas Embrings film skildrar tre år av Mios liv i Stockholmsförorten Henriksdalsberget, och öppnar med den illavarslande undertexten ”Alla brott som begås i filmen är under utredning, lagförda eller preskriberade.”

Fria.Nu

Björn på Orust

Recension

Dvd-tidskriften UZI släpper sitt andra nummer och det handlar om producenten och artisten Björn Olsson. Specialen är fulladdad med exklusivt musik- och bildmaterial av en svensk musiklegendar. Björn Olsson var med och grundade Union Carbide Productions och Soundtrack of our lives, och har efter att ha gått solo gjort fantastisk instrumentalmusik i Bo Hanssons och Ennio Morricones anda.

Fria.Nu

Med kameran mot verkligheten

Recension

När Stefan Jarl förra året tilldelades Filmstudiorörelsens pris löd motiveringen: ”En käftsmäll i svensk film.” En motivering som även återspeglar Jarls temperament som filmskapare. Alltsedan den uppmärksammade debutfilmen Dom kallar oss mods (1968) har Jarl gjort film som utnyttjar alla mediets möjligheter för att skaka om, beröra och påverka sin publik. Internationellt ses han som en av de stora dokumentärfilmarna och han har bland annat erhållit en Felix, Europas motsvarighet till Oscar, och på hemmaplan inte mindre än fyra Guldbaggar. Jarl är även en av initiativtagarna till Folkets Bio, som erbjuder kvalitetsfilm på tretton platser i Sverige. Han var också med och skapade tidskriften Film & TV och senare även filmarbetarnas fackförbund.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria