Stockholms Fria

Ministermöte stänger Moderna

Från den sista augusti till den 7 september håller Moderna museet och Arkitekturmuseet stängt. För allmänheten. EU:s utrikesministrar har lånat institutionerna för att under informella omständigheter kombinera kulturupplevelser med världspolitik.

EU:s informella utrikesministermöte, även kallat Gymnichmötet efter den tyska ort där det första gången hölls 1974, ska enligt traditionen anordnas i en miljö som skiljer sig från den deltagarna vanligtvis rör sig i. Värdlandets bästa sida ska visas upp, och mötet ska gärna äga rum i en stad med anknytning till ordföranden.

I detta fall heter ordföranden Carl Bildt (M), staden Stockholm och platsen Skeppsholmen. Under första veckan i september kommer såväl Moderna museet som Arkitekturmuseet att hålla stängt för allmänheten för att ge de utländska dignitärerna gott om utrymme att under lediga former diskutera världspolitiken och dess utmaningar.

Enligt Carl Bildt är arrangemanget idealt.

– Jag är väldigt glad att vi fick möjlighet att använda Moderna museets och Arkitekturmuseets lokaler till detta viktiga möte.

Museerna speglar det moderna Sverige och visar dessutom Stockholm från sin allra vackraste sida. Det är en verklig ynnest att tillsammans med mina europeiska kollegor få möjlighet att avhandla viktiga politiska frågeställningar i en sådan kreativ miljö, säger utrikesministern i ett uttalande.

På Moderna museet håller pressansvarige Kristoffer Poppius en mer neutral ton när han besvarar frågor om ministermötet.

– Vi är en statlig myndighet och kan inte ha så mycket att säga till om, även om vi skulle ha det.

Att behöva stänga besökare ute besvärar dock – museum lever som bekant först i mötet med publiken.

– Att hålla stängt är inte alls roligt, säger Kristoffer Poppius. Det händer extremt sällan, men vi kan inte göra så mycket mer än att hoppas att ingen missar det här och blir lidande. Sedan råkar det, tur i oturen, vara en mellanperiod där vi bygger vår stora utställning inför hösten.

EU:s utrikespolitik är inte helt okontroversiell. Har ni funderat över om den kulturkonsumerande allmänheten kan komma att reagera kritiskt mot er?

– Det har vi förstås. Men vi har ändå valt att inte krångla.

Regeringen avskaffade ju den fria entrén på statliga museum i början av innevarande mandatperiod, kommer ministrarna att behöva betala inträde?

– Det tror jag inte, säger Kristoffer Poppius efter ett ögonblicks tystnad.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Dansbanekultur i Plattans skugga

Darya och Månskensorkestern förvandlade i onsdags Brunkebergstorg till en äkta finsk dansbana och bjöd sannolikt på Kulturfestivalens höjdpunkt.

Bygger högkvarter för queerrörelsen

I en källare på Södermalm rustas som bäst för vad arrangörerna hoppas ska bli navet i Stockholms ickenormtiva kulturliv. Varje rörelse behöver en bas att operera från. I slutet av augusti får den queerfeministiska sin när Högkvarteret öppnar.

Skrämmande brutalitet och besynnerlig berättelse

Jag hade sett fram emot den svenska premiären av Johnny Mad Dog. Med en rollbesättning av tidigare barnsoldater och producenten Mathieu Kassovitz – mannen bakom lysande Medan vi faller – vid sin sida ville den enligt egen utsago sanningssökande regissören Jean-Stéphane Sauvaire skildra det liberiska inbördeskrigets vansinne och den dynamik som förvandlar manipulerade barn till ursinniga mördare.

Träder över flummighetsgränsen

Första gången jag hörde Göteborgsbandet Kultiration var i samband med att gruppens andra album, Grogrund, släpptes 2005. Fördomar kan fungera som ett effektivt hörselskydd, men den genretypiska andligheten till trots var jag snabbt tvungen att kapitulera. Marcus Berg sjöng om att tåga ut ur Babylon och om att odla jorden som om han trodde på vartenda ord, som om han bodde i en värld där varken trådlöst internet eller iphones existerade. Och vem uppskattar inte en god saga?

Fria.Nu

Cyklopen får antinazistiskt pris

Kulturkampanjen, Stoppa nazismen – aktivt ickevåld och de mordbrandsutsatta fackföreningsaktivisterna. Det var några av de prisade när Artister mot nazister i veckan delade ut stipendier till grupper och enskilda som arbetat mot högerextremism.

© 2025 Stockholms Fria