Emma Missne, inledarskribent.

Inledare


Emma Missne
Fria Tidningen

Stoppa vargavrättningen

Så kom dagen då 12 000 jägare gav sig ut i skogarna för att skjuta 27 av Sveriges drygt 200 vargar. En svart dag i den svenska djur- och naturvårdens historia.

Mycket snart kunde vi se resultatet. När jakten avblåstes i Dalarna hade nio vargar dödats i länet och kvoten var uppfylld. Därefter besköts ytterligare sju individer. Samtidigt fortsatte jakten som planerat i de andra länen. Av ren tur skulle det visa sig att sex av vargarna som överskred kvoten i Dalarna förmodligen inte hade träffats. Den kvarvarande hade skadeskjutits.

Regeringen har beslutat att den akut utrotningshotade svenska vargstammen genom årlig licensjakt ska hållas nere på cirka 210 individer. Lika många vargar som föds under ett år ska skjutas. Legalt. Den illegala jakten tillkommer.

Vargen, detta mytomspunna, av vissa så hatade djur. I ett land där inte ett enda dokumenterat angrepp av vild varg på människa finns. Om inte vi i detta rika, glesbefolkade land kan ha en vargstam, hur kan vi då begära att några andra länder ska bevara sina hotade djur?

Under jaktens första dag citerar miljöminister Andreas Carlgren jägarlobbyn när han säger att det är lätt för ”oss här i Stockholm” att säga att vi inte ska jaga varg, vi som slipper ta hand om rivna tamdjur.

Jägarkåren i det här landet är så inflytelserik att den citeras rakt av av miljöministern. Miljöministern eldar under varghatet med jägarlobbyns mest slitna argument. Med fördomar och total okunskap. Stödet i Sverige för varg är stabilt, starkt och utbrett. Det finns inte någon skillnad i stödet för varg mellan landsbygdsbefolkning och stadsbefolkning. De mest negativa attityderna till varg innehas tvärtom av stadsbor som har lite kontakt med landsbygden, samt av jägarna.

Om miljöministern visste någonting om fårhållning så skulle han dessutom veta att det går att få bidrag till att sätta upp rovdjurssäkra stängsel. Då är risken mycket liten att du behöver ”ta hand om” rivna djur. Dessutom skulle han, liksom alla som har får, veta att risken ständigt finns att får blir hastigt sjuka och dör eftersom de har ett mycket snabbt sjukdomsförlopp. Den risken kan inte skyllas på rovdjuren. Dessutom slaktar de flesta sina får, detta kan väl knappast komma som en överraskning för Carlgren. Att ta hand om döda djur är en självklar del i en djurhållning där djur ses som mat. Jag vet inte om Carlgren utgår från att alla som håller får är vegetarianer? Så är det tyvärr inte.

I praktiken kommer betydligt fler vargar att skjutas under året, genom skyddsjakt. I gengäld ska högst 20 nya vargar importeras österifrån under åren 2010-2014. Det är så jakten försvaras. Vargstammen är så inavlad att vi lika gärna kan skjuta en del av den. Men vargjakten sker för mytens skull. Om de vargar som nu skjutits är genetiskt sjuka eller friska är det ingen som vet. Om vi ska få en vargstam som inte är inavlad kräver det att vargar kan etablera sig i områden som ger en länk till ryska och finska vargar, vi kan inte ha en liten isolerad population.

Kostnaden för vargjakten beräknas enligt regeringen till cirka 4–5 miljoner kronor. (På grund av den fördyrade rovdjursförvaltningen.) Pengarna ska tas från anslaget till biologisk mångfald.

Dessutom är jakten olaglig. Kraven från EU:s naturvårdslagstiftning säger att vargstammen ska ha uppnått ”gynnsam bevarandestatus” innan någon sådan här typ av jakt kan bli aktuell. Dit är det långt för den svenska vargstammen.

Stoppa omedelbart licensjakten på varg!

ANNONSER

© 2026 Stockholms Fria