Fria Tidningen

EU utreder Sveriges vargjakt

En fråga från Miljöpartiets Europaparlamentariker Carl Schlyter har resulterat i att EU-kommissionen nu ska utreda den svenska licensjakten på varg.

Enligt EU:s habitatdirektiv medlemsländerna skyldiga att säkerställa en ”gynnsam bevarandestatus” för hotade djurarter. Det rimmar illa med den svenska licensjakten på varg, menar Miljöpartiets EU-parlamentariker Carl Schlyter.

– Om det handlar om inavel eller skyddsjakt finns det ingen förklaring till att man skickar ut tusentals nöjesjägare för att skjuta varg. Då utser man i så fall några personer från varje länsstyrelse som får den uppgiften.

Vem som ska hålla i geväret är i sig inget som regleras i habitatdirektivet. Men Carl Schlyter menar formerna för jakten avslöjar att den var ett sätt för den borgerliga regeringen att gå jägarlobbyn till mötes.

– Det är bevarandestatusen som gäller. Men hur jakten organiserades visar att det inte finns någon trovärdighet bakom argumenten om varför den organiserades. Hur det skedde förklarar varför det skedde. Sakskälen håller inte, för sakskälen var Jägareförbundets nöjesjakt.

Carl Schlyter ställde en fråga till EU-kommissionen om jakten, och fick i tisdags beskedet att den kommer att granskas.

”Kommissionen utreder i vad mån Sveriges vargpolitik och tillämpningen av undantag när det gäller vargar är fullt förenlig med EU:s miljölagstiftning”, skriver EU:s miljökommissionär Janez Potocnik i sitt svar.

Carl Schlyter räknar med att utredningen kommer att resultera i kritik mot licnesjakten.

– Kommissionen är skyldig att se till att EU:s lagar följs i medlemsländerna, och det gäller då i det här fallet habitatdirektivet. Jag räknar med att den kommer att komma fram till att det här inte sköttes som det skulle.

Från regeringens sida avvaktar man kommissionens utredning.

– Departementet har ju haft en dialog på tjänstemanna med kommissionen, och den juridiska bedömningen på regeringskansliet är att vargjakten är förenlig med EG-rätten, men vi vet också att ett antal organisationer vill ha frågan utredd och det är såvitt jag kan förstå det arbete som pågår i kommission nu så vi får väl invänta resultatet av detta, säger Lennart Bodén, pressekreterare på miljödepartementet.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Ett regnigt Stockholm för ett fritt Iran

På dagen tio år efter att studentprotesterna i Iran 1999 slogs ner öser regnet över Stockholm. Det hindrade dock inte hundratals från att samlas utanför riksdagen – för att minnas och stödja dagens iranska demokratirörelse.

Tolkhjälpen räcker inte till

25-åriga Katarina Garamvölgyi behöver hjälp med tolkning för att klara både kontakten med myndigheter och vanliga vardagsbestyr. Men landstingets Taltjänst kan bara erbjuda knappt hälften av den hjälp hon behöver. Tolkkapaciteten räcker inte.

Striden på Lagena är inte över

Efter att arbetsköparen stämde de vilt strejkande anställda till Arbetsdomstolen gick lagerarbetarna tillbaka till jobbet. Men konflikten är långt ifrån över, menar Patrik Olofsson, tidigare ordförande i arbetsplatsens fackklubb.

Papperslösa Stockholm hoppar av fackligt samarbete

Med Fackligt center för papperslösa skulle arbetarrörelsen slutligen ta tag i den svåra frågan om den papperslösa arbetskraftens roll. Men redan efter ett knappt år lämnar nu Papperslösa Stockholm sina platser i styrelsen.

© 2026 Stockholms Fria