Stockholms Fria

Oro för utbyggnad av kraftvärmeverk

Miljödomstolen ger Fortum tillstånd att bygga ett nytt kraftvärmeverk i Märsta. Men Sigtuna fiskevårdsförening är oroliga för hur Mälaren och Märstaån ska påverkas av utsläppen av kvicksilver och kadmium.

I slutet av april beslutade Miljödomstolen att ge Fortum tillstånd att bygga ett nytt kraftvärmeverk i Brista, i Märsta, som ska eldas med avfall. Det kommer att hållas en prövotid på två år som ska ge underlag för slutliga villkor. Under den tiden ska bolaget och kommunens miljö- och hälsoskyddsnämnd utreda balansen mellan utsläpp till luft och förutsättningarna att minska vissa utsläpp.

Det handlar bland annat om utsläppen av till exempel kvicksilver och kadmium, som finns i avfallet, och samlas i ett flytande kondensat när gaserna renas.

Käpplaverket, som renar avloppsvatten från Märsta, kommer efter 2014 inte ta emot rökgaskondensat eftersom halterna av vissa metaller är förhöjda. Därför är det tänkt att kraftvärmeverket ska släppa ut rökgaskondensatet direkt i Mälaren eller via Märstaån.

Sigtuna fiskevårdsförening är oroliga över hur kondensvattnet, som innehåller kvicksilver, kadmium och gödande ämnen, kommer att påverka vattendragen och närmiljön.

– Vår uppfattning är att det här inte alls är bra. Och det finns många olösta frågor som vi inte har fått svar på. I beslutet från miljödomstolen fastslog man till exempel inte vilka totala mängder som Fortum får släppa ut, säger Ingmar Widell, inom föreningen.

Eftersom att det kommer att finnas spår av kvicksilver i kondensvattnet så är han extra orolig.

– Om kvicksilvret kommer in i fisken så kan man i huvud taget inte äta den. Men hur det blir vet vi inte.

Funderar ni på att överklaga domen?

– Det kan jag inte säga nu utan vi måste diskutera med bland annat förbundet Sportfiskarna, som vi har arbetat tillsammans med i den här frågan, och se vad vi kommer fram till.

Sigtunas miljö- och hälsoskyddsnämnd är medveten om att utsläppen kan komma att påverka närmiljön, men menar att själva nyttan från verket väger tyngre.

– Det kommer att påverka men samtidigt menar vi inom nämnden att den regionala delen blir bättre genom att man kan bygga ut fjärrvärmen. Med en kraftfull fjärrvärme kan man koppla in fler fastigheter och få bort bland annat oljeeldningen, säger Ronnie Lundin (S), ordförande i nämnden.

Han menar också att de krav som Miljödomstolen har ställt på reningen av verkets utsläpp är så hårda att utsläppen antagligen kommer att bli mycket små.

– De kommer att använda sig av rökgasrening och miljödomstolen har också ställt krav på en våtmarksanläggning. Så jag känner mig trygg med att det kommer att finnas en bra rening, säger han.

Enligt Jens Bjöörn, kommunikationschef på Fortum, kommer bygget att påbörjas inom en snar framtid. Planerna är att det ska stå färdigt år 2013. Han menar också att verkets utsläpp innehåller väldigt låga nivåer av giftiga ämnen.

– Det är bra att människor är oroliga och ställer frågor men om man inte vill ha den lilla promille av utsläpp som kan förekomma så får man ställa sig frågan om man ska ha kraftvärmeverk och ägna sig åt förbränning eller inte.

– Vi tar hand om det avfall som annars skulle läggas på deponi då det uppstår metangas som ger upphov till mycket större utsläpp och har större påverkan på miljön. Så det får man vara medveten om, säger han.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Hon blev hånad på asylboendet

Sirwan sökte asyl i Sverige men blev illa bemött av andra asylsökande. Nu hoppas hon på ett särskilt hbtq-boende för flyktingar.

© 2025 Stockholms Fria