Fria Tidningen

Läcka avslöjar USA:s propagandaoperationer i Venezuela

Försvarsdepartementet inblandat i "psykologiska operationer" för att påverka opinionen.

>

Venezuela USA:s ambassad i Venezuela har länge finansierat oppositionsgrupper och medier som är kritiska mot landets vänsterpresident Hugo Chavez. För två år sedan begärde man även stöd från Pentagons enhet för ”psykologiska operationer” för att ”påverka informationsklimatet inom Venezuela.” Det framgår av det dussintal rapporter från ambassaden i Caracas som hittills publicerats av Wikileaks. Syftet sägs vara att motverka ”anti-amerikansk propaganda”.

Många av de läckta dokumenten kretsar kring Venezuelas relationer med Kuba och Iran. I en rapport som skrevs av den före detta ambassadören William Brownfield i januari 2006 varnas för att kubanska agenter infilterat den venezuelanska staten. Källorna till ambassadens rapport visar sig dock vid en närmare granskning bestå nästan uteslutande av framträdande representanter för den Chavez-kritiska oppositionen.

– Det liknar kalla krigets skräckpropaganda om ”kommunismens expansion” och den ”röda faran” på västra halvklotet, skriver författaren och juristen Eva Golinger i en kommentar på Venezuelaanalysis.com.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Chávez segrare i folkomröstning

VENEZUELA Hugo Chávez får ställa upp i presidentvalet 2012. Det står klart sedan 54 procent av de röstande venezolanerna sade ja till den grundlagsändring som medger att en president får väljas för fler än två mandatperioder i följd. Valdeltagandet uppgick till 70 procent.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria