Fria Tidningen

Azerbajdzjans president utsatt för folkets vrede

”Avgå!” ”Nej till diktatorskap!” Omkring 1 000 människor skanderade slagord i Azerbajdzjans huvudstad Baku i lördags morse.

Trots regeringens hot och att åtminstone tio aktivister arresterades dagarna innan genomfördes ”Vredens dag,” som hade annonserats bland annat genom Facebook. 

Över 200 arresterades under protesten, enligt LA Times. Liknande protester genomfördes i februari och mars. Två unga män som arresterades då är fortfarande inburade.

– De är uppenbarligen i fängelse på grund av sina politiska handlingar,” säger azeriern Amar Masimov till LA Times.

Azerbajdzjan är en viktig oljeförsäljare till Europa och ett avgörande transitland för amerikanska trupper på väg till Afghanistan, enligt tidningen.

Ilham Aliyev har varit president sedan 2003, då han övertog makten från sin far som blev president 1993.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Chávez segrare i folkomröstning

VENEZUELA Hugo Chávez får ställa upp i presidentvalet 2012. Det står klart sedan 54 procent av de röstande venezolanerna sade ja till den grundlagsändring som medger att en president får väljas för fler än två mandatperioder i följd. Valdeltagandet uppgick till 70 procent.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria