Fria Tidningen

Misstänkta avrättningsplaner vädras

”Enligt trovärdiga underrättelser så utgör den rwandiska regeringen ett omedelbart hot mot ditt liv”. Så stod det i breven som den brittiska polisen levererade till två rwandier bosatta i Storbritannien.

En av dem, Rene Mugenzi, funderade i al-Jazeera om han gjorts till måltavla för att han arbetat med grupper i Storbritannien som tillhör Rwandas opposition.

– Jag ställde också frågor till [Rwandas president Paul] Kagame på BBC, där jag frågade honom om det som händer i Nordafrika kan hända i Rwanda, sade Mugenzi.

Rwanda, som flera gånger tidigare har kritiserats för sina hårda tilltag mot oppositionella, förnekar att de skulle vara inblandade i några avrättningsplaner.

– Den rwandiska regeringen arbetar inte på det sättet, sade landets utrikesminister Louise Mushikiwabo till al-Jazeera.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Chávez segrare i folkomröstning

VENEZUELA Hugo Chávez får ställa upp i presidentvalet 2012. Det står klart sedan 54 procent av de röstande venezolanerna sade ja till den grundlagsändring som medger att en president får väljas för fler än två mandatperioder i följd. Valdeltagandet uppgick till 70 procent.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria