Rinkebyhusets vänner friade från misstanke om olaga intrång
De sju personer som ockuperade Rinkebys förvaltningshus i november 2009 har blivit friade. De stod åtalade för olaga intrång.
– Det var både väntat och samtidigt oväntat, säger en av friade ockupanterna, Mariana Vigil.
Nätverket Rinkebyhuset vänner ville bevara förvaltningshuset – men politikerna stod fast vid beslutet att riva, eftersom de ansåg att en renovering skulle bli alltför kostsam.
Som en protestaktion ockuperade gruppen huset, eftersom man ansåg att det skulle kunna byggas om för att användas till billiga bostäder, verkstäder eller av föreningslivet i Rinkeby.
– Vi förde hela tiden en dialog, och uppfattade det som att vi fått grönt ljus av politikerna. Vi hade inget uppsåt till olaga intrång, säger Mariana Vigil som berättar att pengarna till de eventuella böterna redan var insamlade, och att de nu istället kan användas för att fira den friande domen.
– De känns bra, säger Vigil som inte blev helt förvånad över att slippa böter, eftersom en av åklagarens vittnen i princip vittnade till ockupanternas fördel.b