Hallå där, Daniel Sestrajcic (V)…
…ordförande i kulturnämnden i Malmö stad. Malmö stads barnfilmspris delas ut i samband med den årliga barn- och ungdomsfilmfestivalen, Buff, i Malmö, som i år hölls i mitten av mars. Kulturnämnden har förslagit kommunfullmäktige att höja prissumman från 50 000 kronor till 100 000 kronor.
Varför vill ni höja prissumman?
– Det är en symbolisk gest för att visa att vi tycker att barnkultur är viktigt och att vi tar ansvar. Buff är en av de viktigaste filmfestivalerna för barn och unga i Sverige och prissumman har varit densamma i åratal.
Tror du förslaget går igenom?
– Det formella beslutet tas på fullmäktigemötet i juni, men det är en ren formalitet. Alla är överens om att prissumman ska höjas.
Ni fick ta emot SKTF:s pris ”Årets kulturkommun 2011” för era tidigare kultursatsningar. Hur jobbar ni med barn- och ungdomskultur under 2011?
– Kulturen är en viktig del i barns och ungas liv. Genom en barnkulturutredning ska vi tittar på vad barn och unga har rätt till och komma fram till någon slags barnkulturgaranti. I dagsläget jobbar vi för att utveckla kulturskolan. Vi vill nå fler i antal, både geografiskt och nya grupper. Vi har kulturbussar som kör barn i åldrarna 0–16 år till kulturarrangemang, dessa går nu även på loven. En ny barnteaterscen diskuteras.
Den 20–29 maj går Assitej, en av världens största internationella scenkonstfestivaler för barn och unga, av stapeln i Malmö och Köpenhamn. Hur stödjer ni det arrangemanget?
– Malmö stad har gått in med en miljon kronor. För att festivalen ska nå ut till Malmös barn och unga har vi köpt 500 biljetter.
<h2>Fler artiklar om <br>barn- och ungdomskultur <br>hittar du på vår <br>temasida <a href="http://www.fria.nu/tema/barn-ung">Barn & Ung</a>.</h2>
