Fria Tidningen

Ekens vänner sökte gemenskap

De förhånade demonstranterna för tv-eken på Östermalm kan lära oss något. Kampen visar att engagemanget för närområdet växer och vidgas över de sedan tidigare etablerade gränserna mellan aktivist och icke-aktivist, menar Kristian Borg.

Nu är Sagan om Eken all, men jag kan inte låta bli att undra om inte deras kamp var ett uttryck för något annat och mycket större: en mänsklig längtan efter gemenskap, symboliserat av ett träd. Många demonstranter var pensionärer och knappast representativa för Reinfeldts arbetslinje. På livestream-videon såg jag hur de tänt en eld och vankade av och an i väntan på det oundvikliga.

Politik är att kollektivt sträva efter förändring, ta strid för en fråga tillsammans. Att engagera sig politiskt är ett bra sätt att träffa människor. Men mer än så; glöd blir passion när vi samlas kring ett gemensamt mål.

Samtidigt som människor demonstrerar i en global gemenskap för att påverka de Stora frågorna, som ekonomin, tycks också engagemanget för närområdet växa. Ekens vänner blev hånade av höger som vänster men man ska inte underskatta det vardagspolitiska engagemanget. Vi ser det också i de kommande protesterna mot nya Slussen. Efter år av krigsförlamad maktlöshet har det återuppstått en tro på att omgivningen är möjlig att påverka.

Gör det globala lokalt! sa vi på 1990-talet. Om vi med lite god vilja ser trädkramarna på Oxenstiernsgatan som en del av en lokal stadskamp, så måste det vara ett friskhetstecken att fenomenet nu även nått Östermalm.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Proggen befriade teatern

Fria Proteatern demokratiserade teatern, fick arbetarna till de fina salongerna och åskådliggjorde konflikten mellan arbete och kapital, skriver Kristian Borg.

Podden som skapar ett vi

Från en källare på krogen Paradiso vid Mariatorget gör Mahan Mova, Arjan Shoeybi och Victor De Almeida podden Ni e med oss, om urban kultur och framgång.

© 2026 Stockholms Fria