Göteborgs Fria

Ladyfest storsatsar på 8 mars

Sedan millennieskiftet har konceptet Ladyfest – att ge kvinnor utrymme inom kulturlivet – spridits över alla kontinenter. Nu tar en ny grupp över i Göteborg och kör igång med en fest, i morgon, den 8 mars.

Konceptet Ladyfest uppkom i USA för 12 år sedan och har sedan dess spridit sig till 30 länder världen över. Varje grupp bestämmer över sina arrangemang men målet är detsamma – att ge kvinnor samma utrymme som män inom kulturlivet.

Till Göteborg kom Ladyfest år 2005 då de arrangerade tre stora festivaler, sedan dess har evenemangen varit mer utspridda över åren, exempelvis genom klubbar. På evenemangen ska artister och konstnärer vara kvinnor, med vissa undantag för artistgrupper med flera personer där minst hälften ska vara kvinnor. Män är dock välkomna som gäster på tillställningarna.

Nu får Ladyfest i Göteborg helt nya arrangörer, när sju personer tar över rodret och börjar med att ordna en stor fest på den internationella kvinnodagen, i morgon torsdag.

– 8 mars är ett gyllene tillfälle för vårt första evenemang. Vi har lyssnat på de som säger att de saknar en fest på internationella kvinnodagen, säger Cecilia Leandersson, en av de nya arrangörerna.

Festen hålls på Nefertiti och är ett samarbete med Amnesty.

– Vi vill samla många krafter och att många organisationer ska samarbeta för ett avtryck, säger Cecilia Leandersson, som redan nu vågar lova att festen kommer tillbaka nästa år.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Kvinnors Nätverk – motståndkämparnas röst

I 16 år har de fört kampen för kvinnors rättigheter framåt. Kvinnors Nätverks arbete har väckt många känslor och präglats av att både göra och få motstånd. Med hjälp av kunskap och systerskap har man bevisat att Kvinnors röst inte kan tystas ner.

Kvinnodagen ständigt aktuell

Det är i år 100 år sedan den första kvinnodagen firades i USA. Sedan dess har jämställdheten förbättrats – även om det är en hel del som släpar efter.

Fria.Nu

8 mars – kvinnokamp på universiteten och på gatorna

Kampen för jämställdhet förs på flera plan. På Stockholms universitet arrangerades för tolfte året i rad Tema Genus, och på stadens gator demonstrerade tusentals kvinnor och män. Näringsminister Maud Olofsson, som ville fira kvinnodagen genom att propagera för pigavdrag, möttes av arga kvinnor som uppmanade henne att städa själv.

© 2026 Stockholms Fria