Göteborgs Fria

Imponerande dokumentation av den svenska punken

Den har redan omnämnts som det definitiva dokumentet över svensk punk. Peter Kagerlands bok Ny våg är äntligen färdig - efter 15 års arbete.

Punken är i dag större än någonsin. Från att ha varit en obskyr genre har den växt och blivit mer eller mindre folklig. Om man backar några år tillbaka minns de flesta band som Ebba Grön, KSMB, Attentat och Asta Kask. Men få - förutom extrema skivsamlare - har koll på band som Tuppjukk, Butter Utter, Kriminella Gitarrer, Skabb eller Terminalpatienten.

Ny våg – Svensk punk/new wave/synth 1977-1982 berättar om dessa band och om hur punkgenren växte fram och exploderade under slutet av 70-talet och det tidiga 80-talet.

Det är en imponerande bok på många sätt, dels musikhistoriskt och dels som ett viktigt tidsdokument. Det politiska går som en röd tråd genom boken: viljan att förändra, att göra motstånd.

Författaren Peter Kagerland har under femton års tid gjort en grundlig research då han letat rätt på och intervjuat mer än 500 punkband som gav ut skivor i Sverige under den första punkeran.

- Jag vill definitivt inte veta hur många timmar jag lagt ner. Hade jag vetat det när jag startade hade det aldrig blivit någon bok, säger Kagerland. Det gick bara inte låta alla dessa pionjärer försvinna ut i intet, någon var tvungen att ta tag i det och eftersom ingen annan gjorde det fick det bli jag.

Kagerland är noga med att påpeka att han inte gjort allt jobb med boken själv. Från början var Mats Jönsson, sångare i Attentat, med i projektet, och han står även bakom ett av huvudkapitlen i boken som handlar om Göteborg. Bengt Liljegren skriver om Malmö, och Mats Borg från Grisen Skriker om Stockholm.

Som avslutande kapitel finns även en statistisk undersökning gällande klassbakgrund, gjord av Per Dannefjord. 300 personer från banden som figurerar i boken har fått svara på frågor om utbildning, yrke, och klassbakgrund. Här går bland annat att utläsa att merparten av de aktiva var från medelklassen och inte från arbetarklassbakgrund.

För Kagerland handlar boken om att ge tillbaka till en rörelse som betytt mycket för honom själv och många andra.

- För mig har den tidiga svenska punken betytt oerhört mycket. Jag har svårt att tro att jag skulle vara samma person som jag är i dag om inte punken hade funnits. Förutom att jag hittade ”min” musik där tycker jag fortfarande att jag är en punkare i hjärtat. Väldigt många människor formades under de första punkåren och den har säkert påverkat en massa tagna beslut för väldigt många människor och därmed har den också påverkat samhället vi lever i.

Alla 500 banden som dokumenteras i boken har blivit kontaktade. Många har blivit förvånade när jag ringt upp: ”Hur sjutton känner du till oss?”. De flesta hade ingen aning om att det sitter samlare både i Sverige och ute i världen som är beredda att betala tusenlappar för deras gamla singlar, berättar Kagerland.

- Vissa band jagade jag i flera år innan jag fick tag på dem. Det har dykt upp singlar där det inte framgår var banden kom ifrån och där alla medlemmar heter namn som är för vanliga för att kunna söka efter. Jag undrar om jag inte ringt fel fler gånger än rätt.

Att definiera vad som är punk och inte punk är en ständig diskussion. Kagerland tycker att det handlar mycket om attityden och inställningen till att skapa. Alla gjorde inte musik utan startade fanzines, skivbolag eller föreningar.

- När det gäller musiken så var förstås farten viktig. Det var urhäftigt att punkbanden spelade så snabbt och att låtarna oftast var så korta. Texterna var förstås också viktiga.

Peter Kagerland minns fortfarande kicken han fick av att höra Kjell Alinge spela Ramones på radion.

- Jag kände direkt att det var min musik. Något som liknade deras texter hade jag aldrig hört förut. Fyra rader som upprepades ett par gånger och så var låten slut. Fantastiskt!

Som bonus till Ny våg inkluderas en unik cd-skiva. Tanken är att presentera ett antal band som figurerar i boken. Kagerland rekommenderar ett bidrag från Docent Döds: ”En del kanske ser dem som ett popband som inte har i boken att göra. Lyssna på Gud e gay säger jag då.”

Många låtar är sedan tidigare outgivna på skiva. En hel del av låtarna har cirkulerat på diverse bloggar på internet. Från Göteborg kommer exklusivt material från Glo.

- Jag en kassett tillskickad från bandet. Den skulle innehålla en inspelad livekonsert men innehöll fyra outgivna studioinspelade låtar, vilka de inte ens kom ihåg att de spelat in.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Mariam delar med sig av sig själv

Stockholmsbaserade Mariam Wallentin utgör vanligtvis ena halvan av duon Wildbirds & Peacedrums. Nu går hon solo och kallar sig Mariam the believer. SFT träffade sångerskan vars album Blood donation fått översvallande recensioner.

”Jag vill förändra människors liv”

I Våga minnas berättar Ewa Cederstam om hur hon som ung blev utsatt för våldtäkt, och hur denna händelse påverkat henne. Nu tilldelas hon Dorispriset för sin hyllade dokumentärfilm.

Fria.Nu

Isola – en ö ockuperad av konstnärer

Avskärmat från centrala Milano av järnvägsspår, en motorväg och några kanaler, ligger stadsdelen Isola. Namnet betyder ö, och under 30- och 40-talet var Isola ett centrum för antifascistiskt motstånd. Efterkrigstidens moderniseringsvåg lämnade inga större spår, först på 90-talet blev området intressant för stadsplanerare. Isola Art Center tar konsten till hjälp för att bevara stadsdelen mot exploatering.

Fria.Nu

Trögt sökande efter samhörighet

I sin nya essäsamling Den obekväma zonen möter vi författaren Jonathan Franzen innan han blivit känd och framgångsrik. Handlingen i essäerna kretsar kring hans barndom och relationen med föräldrarna.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria