Fria Tidningen

GM-arbetare i hungerstrejk

I snart två månader har Jorge Parra, tidigare arbetare vid General Motors colombianska underleverantör Colmotores, hungerstrejkat utanför för GM:s högkvarter i Detroit.

Parra företräder en grupp arbetare som förlorat sin försörjning efter att ha skadats i arbetet, och som kräver ekonomisk kompensation och bättre arbetsförhållanden på GM:s fabriker. Den 20 november sydde han ihop sina läppar i protest mot företagets vägran att tillgodose arbetarnas krav.

Företagets ledning har hittills vägrat tala med Parra och hänvisar till tidigare erbjudanden som avvisats av de skadade arbetarna. Men Parra säger sig vara besluten att fortsätta sin protest ”in i det sista.”

– Det gör det samma om jag dör här eller i Colombia, säger han till nyhetssajten In These Times.

Under söndagen och måndagen hölls solidaritetsaktioner med Parra i samband med den årliga bilmässan i Detroit, som på senare år ofta blivit föremål för fackliga protester mot arbetsförhållanden i bilindustrin.

Fakta: 

<h2>Se Jorge Parras <a href="http://www.frequency.com/video/asotrecol-statement-11-20/67061974/-/5-51... uttalande på hungerstrejkens första dag</a> (på spanska med engelsk text.)</h2>

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Chávez segrare i folkomröstning

VENEZUELA Hugo Chávez får ställa upp i presidentvalet 2012. Det står klart sedan 54 procent av de röstande venezolanerna sade ja till den grundlagsändring som medger att en president får väljas för fler än två mandatperioder i följd. Valdeltagandet uppgick till 70 procent.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria