Fria Tidningen

Ökat stöd till hbt-organisationer

Regeringen ska under ta fram en hbt-strategi och ökar nästa år statsstödet till hbt-organisationer.

Regeringen ska satsa ytterligare 21 miljoner kronor de närmaste tre åren på att stärka homosexuellas, bisexuellas och transpersoners rättigheter. Pengarna kommer användas till att höja statsstödet till hbt-organisationer från 6,3 till 7,3 miljoner kronor årligen från 2014, skriver regeringen i ett pressmeddelande.

Under hösten utlovas också en hbt-strategi från regeringen. Fokus ska ligga på våld och diskriminering, jämlik vård och sociala insatser.

– Tyvärr visar olika rapporter på att hbt-personer i vårt land fortfarande utsätts för såväl våld som fördomar och diskriminering. De har ofta också sämre hälsa och större benägenhet att försöka ta sitt liv än heterosexuella. Särskilt viktigt är att fokusera på transpersoner, säger integrationsminister Erik Ullenhag i ett uttalande.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Hon blev hånad på asylboendet

Sirwan sökte asyl i Sverige men blev illa bemött av andra asylsökande. Nu hoppas hon på ett särskilt hbtq-boende för flyktingar.

© 2026 Stockholms Fria