Våldsamt dansant vår
Dansintresserade stockholmare har några spännande månader framför sig. En av vårens absoluta höjdpunkter väntas bli streetdansgruppen Bounce nya föreställning Caution! på Orionteatern, med premiär den 13 februari.
Redan titeln betonar att innehållet kan verka oroväckande, så starka känslor är att vänta. Publiken ombeds komma i ledig klädsel till denna ”visuella resa i 3D-format” och får stå upp under den cirka 75 minuter långa showen. Vad beredd på blod, hundar och stroboskopljus, varnar teatern. Frågan är om det går att förbereda sig. Rekommenderas från 11 år.
Moderna dansteatern fortsätter sin exil och kommer i vår bland annat att gästa Norrlandsoperan och Japans internationella videodansfestival i Tokyo. Tillbaka i stan är dansteatern den 12–14 februari, då man intar Kungsträdgården med arrangemanget Contemporary on ice, ett möte mellan konståkning och samtida dans. Sex nya verk av Marie Fahlin, Helena Franzén, Virpi Pahkinen, Lotta Melin, Katarina de Bourg och SU-EN presenteras.
Och på Dansens hus diskuteras idén om hemmet i en föreställning som utforskar gränslandet mellan dans och teater: Bits of Bob’s life av Philippe Blanchard och Gemma Higginbotham. Premiär den 28 januari.