Kommunal stämmer Busslink för obetald arbetstid
Flera av bussförarna på Busslink börjar sin arbetsdag på ett ställe och avslutar den på ett annat. De måste då ta sig tillbaka dit de startade på sin lediga tid, för att kunna byta om och ta sig hem. Även under raster kan förarna vara tvungna att ta sig till det ställe där nästa pass börjar, vilket inskränker deras raster.
Bo Sandholm, ombudsman på Kommunal, menar att Busslink bryter mot kollektivavtalet.
– Våra medlemmar blir tvungna att ha bil för att kunna ta sig hem. Dessutom byter förarna om och måste då ta sig tillbaka i sin uniform till det ställe där de började arbetsdagen. Flera av våra medlemmar får åka i upp till en timme på sin lediga tid för att kunna byta om, säger han.
Han berättar att problemet dök upp i februari 2008 då man valde att ta bort kassorna från bussarna. Efter det har Busslink börjat lägga passen så att bussförarna blivit tvungna att avsluta det långt ifrån där de startade.
– De tyckte tydligen att det var viktigare att passet slutade på samma ställe när man hade en kassa i bussen. Det här handlar bara om att tjäna pengar, säger Bo Sandholm.
Efter det har Kommunal försökt förhandla med Busslink för att komma överens om ett avtal men Bo Sandholm menar att företaget inte har varit villiga att diskutera. Kommunal skrev i ett brev att om bussföretaget inte lämnar ett förslag till ett avtal före den 25 april så stämmer de bolaget. Då Busslink inte lämnade något förslag valde Kommunal att agera som planerat och kräver nu Busslink på 200 000 kronor.
Helena Reinhagen, kommunikationschef på Busslink, vill inte kommentera stämningen mer än att det är Kommunals beslut.
– Vi vill komma överens med Kommunal och stämningen får stå för dem, säger hon.
Skulle ni kunna tänka er att teckna ett avtal för reglering av arbetstider?
– Vi förhandlar frågorna nu och de vill att vi ska reglera arbetstiderna och har olika synpunkter på det men jag vill inte gå in på detaljer.
Men kan du förstå stämningen som är riktad mot er?
– Det är Kommunal som har valt att jobba på det sättet. Vi tycker inte det är fel utan nu förhandlar vi om frågorna och mer vill jag inte kommentera.
Men Bo Sandholm blir förvånad att Helena Reinhagen säger så.
– Då förstår jag inte varför de inte redan har lämnat ett förslag. Vi sköt ju på stämningen fram till den 25:e. De har inte varit villiga att förhandla och man kan inte uppfatta det på annorlunda sätt. Om de är villiga till det nu så hoppas jag att de hör av sig, säger han.
Det finns en möjlighet att dra in stämningen om Busslink går med på att teckna avtal, vilket är vad Bo Sandholm hoppas på.
– Vad som händer nu vet man inte. De ska svara på stämningen, sen får man se. Men vår förhoppning är att det tecknas ett avtal för reglering av arbetstider, säger han.
