Stockholms Fria

Omvänd modell för att minska hemlösheten

Resultaten av att lösa Stockholms hemlöshet har inte räckt till. Därför ska staden i samarbete med Stadsmissionen och Lunds universitet ta tag i problemet genom en ny modell. Genom att vända på trappstegsmodellen som används idag ska de hemlösa få det egna boendet först och integreras i samhället. Men Rolf Nilsson, ordförande i Föreningen Stockholms hemlösa, tror att modellen kommer att skapa orättvisor och klyftor.

Antalet hemlösa i Stockholm har minskat något de senaste åren. Mellan 2004 och 2006 har antalet hemlösa minskat med cirka 200 personer. Siffran för 2006 var 3 081 hemlösa personer. Men ambitionerna var högre än så. Man har löst problemet genom den så kallade trappstegsmodellen då den hemlösa får arbeta sig uppåt från ett lågtröskelboende där det inte avkrävs drogfrihet och upp i de olika boendeformerna tills de slutligen kommer till en egen försökslägenhet.

Men nu vänder man på lösningen genom en ny modell, för att minska hemlösheten.

– Många känner att de inte passar inom trappstegsmodellen och känner att de faktiskt klarar av att ta hand om ett eget hem. Den här modellen innebär att alla får bostad direkt och får bo där på lång sikt, säger Marika Markovits som är direktör för Stockholms Stadsmission.

Stockholms stad, Stockholms Stadsmission och Lunds universitet samarbetar för att ta fram den nya modellen som kallas Housing First.

Just nu är dem i planeringsskedet men Marika Markovits tror att modellen kan komma att införas om cirka tre år då man har hunnit testa och utvärdera modellen. Den innebär att man ska integrera de hemlösa i samhället genom att de får flytta in i vanliga bostäder direkt och att man efter det börjar arbeta med dem sociala problemen och missbruket.

– De får flytta in i lägenheter vart som helst i Stockholm. Vi vill inte skapa getton utan att de ska kunna bo i en vanlig lägenhet för att komma ur subkulturen och komma in i samhället, säger Marika Markovits.

Men för att modellen ska fungera menar hon att man behöver en stor medborgerlig vilja.

– Det krävs att grannar ställer upp. Folk blir oroliga när personer som är psykiskt sjuka eller har missbrukarproblem ska flytta in i deras område. Men då brukar jag säga att det faktiskt bor massor av personer med sådana problem i vanliga lägenheter idag. Det betyder inte att dem inte kan fungera. Men tyvärr är det så att det säkert inte kommer fungera på somliga platser. Men vi måste lyfta fram att personer faktiskt måste få en chans.

Kommer vilka hemlösa som helst kunna ingå i modellen eller ställs det vissa krav på dem?

– Både och, de måste inte vara drogfria men de måste känna sig motiverade för att kunna bo för sig själva. Och då är det viktigt att vi har personer som vi kan förlita oss till, medarbetarna som arbetar med dem här personerna och som kan identifiera dem.

Rolf Nilsson, ordförande i Föreningen Stockholms hemlösa, tror att den nya modellen kommer att skapa orättvisor och klyftor bland de hemlösa.

– Grundidén är bra men jag tror att man tar fel steg och tappar spåret lite. Man ska välja vilka som anses vara motiverade och det är inte för alla som det är nu. Jag tänker att om man vill lägga av eller få hjälp av andra att ändra situationen behöver man inte lika mycket stöd. Man måste lägga kraft på dem som inte är motiverade också. Alla ska ingå, annars är det ingen idé, säger han.

Marika Markovits berättar att man inte bara kommer att använda sig av den nya modellen framöver utan att man inför den som en andra väg medan trappstegsmodellen kommer att finnas kvar för dem personer som behöver. Men det tror Rolf Nilsson kommer att skapa stora orättvisor bland dem hemlösa.

– Dem flesta hemlösa känner varandra på ett eller annat sätt. Då får vissa privilegiet att få en egen bostad medan de andra blir kvar inom trappstegsmodellen. Det kommer att skapa stora klyftor och orättvisor.

Han tror istället på att alla hemlösa ska få en möjlighet att integreras i samhället genom en egen lägenhet. Till exempel att man inför varje nybygge avlägger två lägenheter i fastigheten för hemlösa.

– Egentligen är ju bara hemlöshet ett annat begrepp för fattigdom. Så om man backar i kraven för att få flytta in så kan man se till att istället för att personen betalar hyran kan man se till att personen får städa trapphuset eller liknande. Då får dem en sysselsättning och möjlighet till kontakt med grannar.

Men både Rolf Nilsson och Marika Markovits är eniga om att Stockholms bostadspolitik och bostadsbristen måste redas ut innan en lösning är möjlig.

– Vi kommer inte att kunna lösa problemet om man inte löser bostadspolitiken först. Man måste få till fler hyresrätter som människor har råd att bo i, säger Marika Markovits.

Fakta: 

Modellen Housing First har testats i USA och Tyskland. Den går ut på att först ge de hemlösa en egen permanent bostad och efter det börja arbeta med sociala problem och missbruk. I USA har man avlagt vissa områden för hemlösa, vilket man inte vill göra i Stockholm, utan sprida ut personerna för att inte skapa getton.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Hon blev hånad på asylboendet

Sirwan sökte asyl i Sverige men blev illa bemött av andra asylsökande. Nu hoppas hon på ett särskilt hbtq-boende för flyktingar.

© 2026 Stockholms Fria