Hondjävlar på hjul
Motorcykelåkning förknippas mest med män. MC Collection i Sollentuna vill ändra på det och ordnar därför en tjejdag med klädmarknad, samtal och fotografier av motorcykelklubben Team SheDevils.
Fler tjejer än vanligt och kanske lite annorlunda publik. Det är vad Lisa Rosén, initiativtagare och projektledare, och Marlene Hedman, grundare av MC-klubben Team SheDevils, hoppas på när motorcykelmuseet MC Collection i Sollentuna bjuder in till tjejdag lördagen den 4 september.
Med denna dag vill man attrahera lite mer konst- och designintresserade personer, signalera att även tjejer är välkomna på museet, samt, viktigast av allt, framhäva att det faktiskt finns kvinnor som är MC-intresserade.
Hur väcktes idén till detta evenemang?
– För att det kommer så himla mycket män till museet, säger Lisa. Men det finns ju tjejer också som åker hoj.
Allt började med en tanke om en fotoutställning som skulle visa detta. Sedan växte projektet. Det var också där som SheDevils kom in i bilden. Under fotograferingen frågade Lisa Rosén om gruppen skulle tycka att det var kul med en tjejdag, och eftersom de nappade började hon bjuda in andra.
Lisas förhoppning är att dagen ska bli en tradition. Hon kör inte MC själv, utan säger sig vara från museivärlden, att det är hennes ingång. Och det tror hon kan vara en fördel.
– Jag kan titta på färger och blank lack och kanske tänka mer på det estetiska, säger hon.
Köra MC, däremot, är något som Marlene Hedman gärna ägnar sig åt sedan över tio år tillbaka. Hon till och med utbildar sig till MC-instruktör inom det militära. Intresset fick hon redan som barn genom pappan som varit MC-polis i 25 år. Redan när hon var liten fick hon åka med. Och sedan har både storebrodern och ex-pojkvännen haft hoj.
– Många tjejer jag har pratat med har faktiskt kommit i kontakt med MC-intresset genom en manlig bekant, säger Lisa.
Men att vilka tjejer som helst kan köra hoj, det är hon och Marlene överens om.
– Jag hade nog lite fördomar om vem som körde MC innan jag började jobba på museet, säger Lisa. Men vem som helst verkar göra det.
– Alla sorter. Alla åldrar, säger Marlene, som själv kör främst för gemenskapen, friheten – att kunna ta sig fram på ställen där man inte kan åka med bil, och – såklart – för känslan, för att det är kul.
Om man besöker tjejdagen får man se Mia Karlsvärd prata om och visa bilder ur sin fotobok Ur spättans synvinkel. Linda Åkerberg har vernissage med sina Team SheDevil-foton. Det kommer att hållas motorcykelklädmarknad, finnas mekaniker på plats och så kommer Cecilia Lidén med sin crosshoj och promotar för tjejcross.
– Men män är såklart också välkomna! skrattar Marlene.
Själv tycker hon inte att hon känt av några grabbiga tendenser inom motorcykelvärlden, eller att hon skulle ha blivit annorlunda behandlad för att hon är kvinna.
– Fast jag är ju lång, tillägger hon med glimten i ögat. Om man är väldigt kort och späd så kanske man får frågan om man vill ha hjälp ibland, men inte på något nedlåtande sätt. Och det är aldrig så att du blir godkänd eller får extra förmåner bara för att du är kvinna.
Dock tror både Lisa och Marlene att vissa tjejer kanske blir lite skrämda av att motorcyklar är ett aningen ”grabbigt” intresse rent traditionellt.
– Särskilt om man inte känner någon i de kretsarna, påpekar Marlene. Men så fort man blir bekant eller umgås med någon som kör tror jag att synen på det hela ändras ganska snabbt, det är som inom vilken subkultur som helst. Vi är inga farliga människor. Och vi tar emot nykomlingar med öppna armar – ju fler desto roligare!
När Marlene startade SheDevils 1997 blev det inga protester, snarare tvärtom. På den tiden fanns det bara ett fåtal klubbar för tjejer, nu finns det flera stycken. Team SheDevils träffas bland annat på olika evenemang, har föreningsmöten, äter middag hos varandra och går ut. Och så har de en årlig kick-off i maj då de försöker åka iväg över en helg tillsammans. Senast var de på Finlandsresa och innan det i Dalarna.
Och när jag frågar Marlene om hon har ett tips till tjejer som är intresserade av att åka motorcykel ger hon mig det korta och enkla svaret:
– Prova!